Зміст:

 1. Особливості отримання візи.
 2. Як отримати робочу візу до Словаччини.
 3. Документи для оформлення візи.
 4. Вартість та терміни виготовлення.
 5. Чим загрожує відсутність візи.  

Особливості отримання візи.

Словаччина, як і багато інших країн, після вступу в Євросоюз, відчуває брак кваліфікованих кадрів, фахівців робітничих професій, завжди потрібні підсобники, працівники в сільському господарстві. Тоді як словаки спрямовуються в країни з більш високим рівнем заробітку – Англію, Швейцарію, Данію, на їх місця претендують кандидати з України. Введення бізвіза для українців відкрило можливості для безперешкодних подорожей, але оформлення робочої візи до Словаччини не втратило свою актуальність. Легальне працевлаштування за кордоном неможливо без ряду формальностей.

У 2018 році через проблеми нестачі кадрів уряд прийняв ряд законів, спрямованих на спрощення в’їзду та працевлаштування іноземців в країні. Проте, робоча віза в Словаччину для українців в 2021-м знадобиться, це – обов’язкова умова для офіційного працевлаштування. Отримати її можна тільки за умови, якщо на вакансію немає претендентів з громадян країни або ЄС.

 

Як отримати робочу візу до Словаччини.

Для отримання візи необхідно дозвіл на працевлаштування, яке необхідно оформити до приїзду в країну. Документ оформляється тільки на вакансію, на якій ви вже затверджені потенційним роботодавцем. Щоб стати володарем візи, необхідно:

 • знайти роботу і укласти договір про найм;
 • подати документи в Бюро працевлаштування в Словаччині;
 • отримати дозвіл на роботу (або відмову).

Якщо мета поїздки – працевлаштування і ви не оформили дозвіл, працювати зможете тільки в неофіційному порядку, що тягне за собою ризики і відповідальність перед законом країни. Наявність робочої візи – це захищеність українця трудовим законодавством Словаччини та перспективи тривалого перебування в країні.

 

Документи для оформлення візи.

Для оформлення візи для роботи закордоном, крім усного трудової угоди з наймачем знадобляться:

 • закордонний паспорт, дійсний не менше 3-х місяців після закінчення дії візи;
 • 2 фото (3,5х4,5), зроблені протягом останніх пів року;
 • копії всіх сторінок з відмітками внутрішнього паспорта України;
 • копія ІПН;
 • свідоцтво про сімейний стан (шлюб або розлучення);
 • візова анкета, заповнена латинськими літерами, роздрукована і завірена особистим підписом;
 • запрошення на роботу від словацького роботодавця;
 • підтвердження про надання місця проживання, оренді житла;
 • банківська виписка (сума на рахунку повинна перевищувати 600 євро);
 • медична страховка (покриття від 30 000 євро);
 • консульський збір у розмірі 35 євро.

Документи в консульський відділ подаються особисто.

 

Вартість та терміни виготовлення.

Вартість робочої візи до Словаччини залежить від термінів її виготовлення. Оформлення в зазвичай порядку займає 7-10 днів, термінова робиться за 3 дні і коштує 70 євро.

Працевлаштування в Словаччині можливо по короткостроковій (вона ж шенгенська) візі – категорія С, і національної довгострокової – категорія D.

 

Чим загрожує відсутність візи.

Багатьох претендентів цікавить питання працевлаштування без візи, можна побачити пропозиції з таким варіантом для сезонних робіт, але варто оцінювати ризики. Працювати іноземці можуть, але тільки на правах волонтера – за їжу та житло, без права на оплату своєї праці. Не дивуйтеся, якщо роботодавець вам не заплатить – в рамках закону він має рацію. Винагорода праці в грошовому еквіваленті без дозволу на роботу в Словаччині – порушення міграційного порядку, наслідок – депортація і погіршення історії виїздів до країн ЄС. Легальне працевлаштування за кордоном – це гарантія вашої безпеки, а робоча віза в Словаччину – один з найголовніших документів, з яким чужій країні ви будете почувати себе впевнено.

 

Зміст:

 1. Безоплатне ввезення для пасажирів, які прибувають з країн, що не входять в ЄС.
 2. Обмеження ввезення товарів до Словаччини.
 3. Скільки грошей можна ввезти в Словаччину.

 

Безоплатне ввезення для пасажирів, які прибувають з країн, що не входять в ЄС.

Тютюнові вироби для пасажирів у віці 17 років і старше:

- 200 сигарет; або

- 100 сигарил (макс. 3 грами кожна); або

- 50 сигар; або

- 250 грам тютюну; або

- пропорційний асортимент;

Алкогольні напої для пасажирів у віці 17 років і старше:

- 1 літр спирту об'ємом більше 22% або неденатурований етиловий спирт об'ємом більше 80%; або

- 2 літри спиртних напоїв або аперитивів з вина або аналогічних напоїв міцністю менше 22% або ігристих або лікеро-горілчаних виробів; або

- пропорційна суміш цих продуктів; і додатково

- 4 літри вина; а також

- 16 літрів пива;

Лікарські засоби.

 Достатні для особистих потреб загальною вартістю 430 євро на одного пасажира.

 

Обмеження ввезення товарів до Словаччини.

Інші продукти тваринного походження, що походять не з країн-членів ЄС, Андорри, Ліхтенштейну, Норвегії, Сан-Марино або Швейцарії, не допускаються до імпорту в країни-члени ЄС, за винятком обмежених кількостей з Андорри, Фарерських островів, Гренландії, Ісландії і невелика кількість специфічних продуктів з інших країн.

Деякі рослини і рослинні продукти, що надходять в ЄС, повинні мати оригінальний фітосанітарний сертифікат (див. www.ec.europa.eu/food/plant/plant_health_biosecurity). Ці предмети повинні бути оголошені після прибуття і підлягають фітосанітарним перевіркам.

 

Ввезення зброї до Словаччини.

Якщо ви подорожуєте зі зброєю, необхідно надати спеціальну ліцензію.

Цю ліцензію потрібно отримати в консульстві Словаччини в вашій країні або на митниці в аеропорту прибуття. З вас попросять оплатити збори в різному розмірі, залежно від виду зброї, від того, з якої країни ви їдете.

Заборонено ввозити зброю та боєприпаси з Росії та Сирії.

 

Вивіз зі Словаччини предметів культури і історично важливих речей.

 Для вивезення рідких речей, зазначених в «Списку пам'ятників культури», потрібен дозвіл на вивезення. Цей дозвіл можна отримати в «Словацькій комісії культурної спадщини». Для вивезення творів мистецтва та образотворчого мистецтва потрібно мати сертифікат продавця, який підтверджує, що вивезення цього твору не обмежено.

Заборонено ввезення в Словаччину: 

На додаток до предметів, заборонених Регламентом з перевезення небезпечних і заборонених товарів і упаковки та Правилами міжнародної кур'єрської служби ECI, Словаччина забороняє без отримання спеціального дозволу ввозити:

Тварин.

Алкоголь (у великих кількостях, ніж зазначено вище).

Антикваріат.

Коштовності. Дорогоцінні метали. Ювелірні вироби.

Небезпечні вантажі, хімія, вибухівка.

Електроприлади.

Хутро. Трикотаж.

Взуття.

Іграшки.

Слонова кістка.

Лотерейні квитки.

Живі дерева та інші рослини. Насіння і фрукти.

Порнографічна продукція в будь-якому вигляді.

Репродукції банкнот або муляжі, що нагадують їх.

 

Скільки грошей можна ввезти в Словаччину?

 Поріг 10 тис євро. До цієї суми можна провозити безкоштовно. Якщо у вас більше 10 тис євро готівкою, то вам потрібно їх задекларувати та сплатити мито.

Важливо! Митниця Словаччини визначає вартість товару на підставі внутрішньої ціни на аналогічні товари.

 

Зміст:

1. Що потрібно для відкриття рахунку.

2. Конкретні умови відкриття рахунку словацьких банків.

3. Банки перевіряють більше даних, ніж раніше.

4. Що дозволяє базовий платіжний рахунок?

 

Що потрібно для відкриття рахунку.

Для відкриття рахунку Ви повинні пред'явити паспорт, підтвердження постійного проживання в вигляді посвідчення особи з фотографією іноземця або відповідно тимчасової посвідки на проживання на території Словацької Республіки, або дозвіл на прийнятний термін проживання на території Словаччини, разом з деякими офіційними документами, що підтверджують відносини зі Словацькою Республікою  .

 

Конкретні умови відкриття рахунку словацьких банків.

Сьогодні ви можете без проблем відкрити банківський рахунок через інтернет.  Для словаків, які постійно проживають в Словаччині, досить пред'явити посвідчення особи або паспорт, з якого банк зробить фотокопію.  Для іноземців у кожного банку є особливі умови.

П'ять банків на словацькому ринку сьогодні дозволяють потенційному клієнтові відкрити рахунок онлайн, але умова полягає в тому, щоб мати рахунок в іншому банку.  Це використовується для здійснення невеликого платежу-перевірки на новий рахунок, за допомогою якого новий банк перевіряє особу клієнта.  Йдеться про наступних банках: Slovenská sporiteľňa, VUB banka, Poštová banka, ČSOB banka і Fio banka.  Tatra banka, в свою чергу, пропонує інноваційне відкриття рахунків за допомогою мобільного додатку і лицьової біометрії.

Виходом із ситуації для іноземців також можуть бути банківські додатки Revolut або N26.  Вони дозволяють вам відкрити рахунок незалежно від того, чи є ви іноземцем або словаком.  Все, що вам потрібно, це посвідчення особи і перший внесок, зазвичай в розмірі як мінімум 10 євро.  Ви можете негайно використовувати ваш новий рахунок, до якого ви також отримаєте віртуальну карту - фізична пластикова карта може бути відправлена ​​відповідно до вказаною адресою.

У разі онлайн-банків, таких як mBank і Zuno, ви можете відкрити рахунок в Словаччині, тільки якщо у вас є постійне або тимчасове перебування в Словаччині.  ZUNO також вимагає, щоб у вас був податкова адреса в Словаччині.

У банках ČSOB, Tatra banka і VÚB іноземцю достатньо пред'явити один документ, що засвідчує особу.  Slovenská Sporiteľňa відкриє рахунок для всіх, хто відповідає їх діловим умовам, там досить пред'явити посвідчення особи або паспорт, або офіційний документ постійного проживання.

Prima banka не вимагає документи на тимчасове або постійне проживання, але іноземці зобов'язані пред'явити адреса в Словаччині, за яким банк може відправляти кореспонденцію.

Fio banka дозволяє відкрити рахунок на основі посвідчення особи громадянина ЄС або паспорта, а громадянам, які не є громадянами ЄС, необхідні два посвідчення особи, Однак, якщо у вас вже є рахунок в чеському Fio банку, вам не дозволять відкрити наступний рахунок в Словаччині.

Іноземець також може відкрити рахунок з дійсним посвідченням особи або паспортом в банку Poštová banka.  Якщо він / вона не може надати поштову адресу за межами Словаччини, йому / їй рекомендують вибрати електронну зв'язок з банком.

 

Банки перевіряють більше даних, ніж раніше.

Словацька банк може відмовити у відкритті рахунку, якщо ви не будете дотримуватися правил Європейського Союзу щодо відмивання грошей і фінансування тероризму.  У деяких країнах ЄС вам банк може відмовити у відкритті базового банківського рахунку, якщо у вас вже є подібний рахунок в іншому банку в тій же країні.

Відповідно до Закону про автоматичне обмін інформацією про фінансові рахунках для податкової адміністрації банки повинні автоматично надавати інформацію про рахунки, що належать іноземним фізичним або юридичним особам та особам, які отримують доходи з іноземних джерел.

З цієї причини банки перевіряють іноземців та їх громадянство, місце проживання фізичних осіб та юридична адреса юридичної особи не тільки при відкритті нових рахунків, але і в разі існуючих відкритих рахунків.

У разі використання фінансових послуг необхідно надати всім банкам, в яких ви маєте рахунки, також податковий ідентифікаційний номер і країну податкового резидентства.  У разі фізичних осіб при відсутності податкового ідентифікаційного номера це номер документа, що посвідчує особу, з країни проживання фізичної особи, або інший унікальний ідентифікатор особи, виданий за кордоном.

Наприклад, в разі громадян Чехії, такий унікальний ідентифікатор для цілей оподаткування є «рідні число» (rodné číslo), в разі громадян США - номер соціального страхування, для громадян Росії і України - ІПН. Якщо іноземець не зможе підтвердити податковий ідентифікатор, виданий за кордоном, банкам буде потрібно письмове підтвердження з метою визначення місця проживання клієнта для цілей оподаткування, яке повинно включати податковий ідентифікатор клієнта або як мінімум країну або країни податкового резидентства і дату народження.

 

Що дозволяє базовий платіжний рахунок?

Базовий платіжний рахунок - це рахунок, який дозволяє вам виконувати стандартні транзакції, що використовуються в повсякденному житті, такі як:

 • вклади,

 • зняття готівки,

 • прийом і здійснення платежів (наприклад, прямий дебет і покупки за допомогою платіжної картки).

У будь-якому випадку базовий рахунок також включає в себе платіжну карту, яку можна використовувати для зняття готівки і здійснення покупок в інтернеті і в магазинах.

Ваш банк повинен надати вам доступ до послуг онлайн-банкінгу на вашому рахунку, якщо він надає такі послуги.  Однак він не зобов'язаний пропонувати такі послуги, як дозволений овердрафт або можливість отримання овердрафту.

У деяких країнах ЄС банки можуть стягувати щорічну плату за ведення базового платіжного рахунку, яка повинна бути розумною.  Банки в Словаччині стягують комісію від 3 до 8 євро в місяць за обслуговування рахунку.  Проте, можна мати банківський рахунок безкоштовно, якщо ви виконаєте умови банку, які відрізняються в різних банках.  Наприклад, у вас повинно бути постійне платіжне доручення, активне використання онлайн-банкінгу або хоча б ви повинні отримувати певну суму в на свій рахунок щомісяця.

Правила ЄС гарантують, що кошти на вашому банківському рахунку (ощадному і / або поточному рахунку) будуть захищені в разі банкрутства банку, в якому у вас є рахунок.  Ваші гроші захищені до суми 100 000 євро або їх еквівалента в національній валюті.  Цей ліміт захисту застосовується як до фізичної особи, так і до банку, тобто, якщо у вас є кілька рахунків в одному банку, ліміт в розмірі 100 000 євро буде застосовуватися до всіх ваших рахунках, разом взятим.

 

Зміст:
1. Що необхідно взяти з собою на роботу в Словаччину.
2. Документи.
3. Особисті речі.
4. Одяг.
5. Засоби особистої гігієни.
6. Постільна білизна, рушники.
7. Посуд.
8. Їжа.
9. Сигарети.
10. Медикаменти.
11. Гроші.
12. Спеціальний інструмент.
13. Що ще може знадобитися в Словаччині.

 

Що необхідно взяти з собою на роботу в Словаччину.
Живучи вдома, ми подекуди не звертаємо уваги на побутові речі, якими користуємося щодня. Ми оточуємо себе великою кількістю предметів гігієни, побутовою технікою, одягом і здається, що так буде завжди, що все необхідне завжди буде під рукою. Як тільки заболіла голова, ми знаємо, де взяти таблетку і як вона називається. А при необхідності, завжди можна зайти в найближчу аптеку і докупити відсутні препарати. Але, вирушаючи на роботу за кордон, ми не можемо передбачити все, що нам може знадобитися. Особливо, коли їдеш перший раз і не знаєш назв самих елементарних товарів і де їх можна купити. Тому, краще підготуватися заздалегідь і взяти з собою те, що може знадобитися на перший час.
У сьогоднішній статті ми розповімо, що потрібно взяти з собою в Словаччину, про що варто не забути і як заощадити час в незнайомій країні на придбання того, що можна було взяти з собою з дому.
Звичайно, для кожної людини існує індивідуальний список речей, без яких він не може обходитися. Це і медичні препарати при хронічних хворобах, та спецодяг для роботи. Але є і обов’язковий список, без яких не обійдеться жодна людина. Саме цей набір речей ми і розглянемо.

 

Документи.
Збір документів для працевлаштування в Словаччині – це досить довгий і трудомісткий процес. Необхідно зібрати особисті документи та довідки, так і дочекатися паперів від наймача. Але якщо ви вже пройшли всі ці труднощі, то вам залишається лише взяти з собою найнеобхідніше:
•  Закордонний паспорт з відміткою про видачу робочої візи;
•    Документ від роботодавця;
•    Медична страховка.
Всі інші документи повинен надати наймач. До них належить страхування, житло, запрошення на роботу. Але якщо ви хворієте і вам необхідно провезти з собою препарати на курс лікування, то ви повинні надати довідку від лікаря. Якщо ви плануєте їхати на особистому транспорті, то також необхідно надати документи на автомобіль. Ви повинні мати:
•    Права на водіння автотранспортного засобу;
•    Реєстраційне свідоцтво ТЗ;
• Якщо ви користуєтеся автомобілем за дорученням, то також надати її;
•    Страховий поліс на ТЗ.

 

Особисті речі.
Щоб зібрати перелік речей, наближених до реальних запитів, ми вивчили велику кількість повідомлень на форумах і всі коментарі до наших статтях. Тому, ми зупинилися на тих особистих речах, про які люди писали найчастіше й відсутність яких вони відчували максимально гостро. Але не забуваймо, що індивідуальні потреби звичайно ж у всіх різні і ви можете сміливо доповнити цей перелік своїми особистими уподобаннями. Якщо у вас, приміром, стоять брекети, то зрозуміло, що потрібно взяти велику кількість засобів по догляду за ними (йоржик, зубна нитка, спеціальна паста, ополіскувач для порожнини рота). Але ми не будемо зупинятися на таких специфічних речах і звернемо увагу на найбільш популярні і широко використовувані.

 

Одяг.
Вирушаючи на роботу, ви приблизно розумієте, в який час року ви будете там перебувати. Тому, беріть одяг відповідно до сезону. Не треба брати багато речей, адже можливі переїзди або зміна місця роботи. Візьміть найнеобхідніше по сезону, а пізніше можна буде докупити одяг в місцевих магазинах, вона там коштує не дорого. Але є ще кілька нюансів, на які варто звернути увагу:
•    Можливість продовження роботи. Якщо ви розумієте, що зможете залишитися довше, ніж на планований сезон, візьміть кілька речей з перспективою. Але не багато, раптом ви в підсумку не залишитеся;
•    Умови роботи. Якщо ви заздалегідь знаєте, що будете працювати влітку на рибному заводі, то потрібно взяти з собою теплі речі. На заводі завжди низька температура і вогкість, тому беріть теплі шкарпетки, светр і штани;
•    Регіон роботи. Вирушаючи працювати влітку в ресторан на Балтійському морі, ви повинні розуміти, що там не буде звичної нам річної температури в 35℃. Це Балтика, там погода рідко буває спекотною і безхмарним. Тому, обов’язково візьміть легку куртку з капюшоном і теплі речі.
Засоби особистої гігієни.
 
У кожного з нас вдома стоїть цілий арсенал всього необхідного. Це шампуні, гелі, бальзами, маски для волосся та інше. Все це везти з собою не обов’язково. Можна взяти лише шампунь і мило, а все інше ви зможете придбати в супермаркетах на місці. Таким чином, ви полегшите свій багаж і вбережете себе від пролився бальзамів і масок.

 

Постільна білизна, рушники.
Без цього складно обійтися, адже не всі господарі житла нададуть вам постільну білизну, а тим більше рушник. Так і бути впевненим в їх чистоті ви не можете. Тому, візьміть з собою як мінімум один комплект недорогого білизни. Краще взяти 2 маленьких рушники: для тіла та обличчя. Адже великий банний займає багато місця у валізі і довго сохне. Маленьке буде куди зручніше.

 

Посуд.
Як правило, здається житло вже укомплектований великою кількістю посуду для всіх проживаючих. Вам немає потреби везти з собою каструлі і сковорідки. Максимум, можете взяти собі пару тарілок, ложку, вилку і чашку, якщо не сильно любите користуватися громадськими. Зручним буде взяти з собою кілька лотків для їжі. Якщо ви приготуєте їжу, складіть її в лоток і поставте в холодильник. Таким чином, ви не будете займати каструлі і дасте можливість іншим працівникам приготувати в них.

 

Їжа.
Звичайно, везти з собою їжу на весь термін перебування ніхто не збирається. Але і з порожніми руками не поїдеш, адже їсти в будь-якому випадку захочеться, а можливість відразу купити продукти може бути не завжди. Але, хто знає, що для ввезення в Словаччину існують певні обмеження. По-перше, це продукти тваринного походження. Не беріть з собою м’ясо, сало, ковбасу, вершкове масло або сир. Їх обов’язково дістануть з сумки і попросять викинути. Крупи і цукор можна ввозити в кількості до 1 кг, але чи потрібні вони вам у такій кількості – не впевнені. Тим більше, що польські продукти деколи дешевше і краще, ніж українські. Тому, можете взяти на перший час невелику баночку кави, півкілограма цукру, маленьку пачку макаронів. Все інше зможете купити в найближчому магазині. І пам’ятайте, що упаковки повинні бути закритими, в заводській упаковці.

 

Сигарети.
Багато хто давно вже перейшов на самостійне забивання гільз тютюном, адже так сигарети коштують дешевше, ніж звичні нам готові в пачці. Сигарети – це дуже дороге задоволення в Польщі, тому прикордонники ставлять жорсткі умови їх перевезення. Якщо ви їдете на автобусі або машині, то зможете провезти лише 2 пачки. Якщо на літаку 2 блоки. І це за умови, що вам вже виповнилося 17 років. Все інше доведеться купувати вже на місці, при цьому виклавши немаленьку суму. У середньому, пачка сигарет коштує близько 15 злотих. Ось і переведіть на гривні, дорого, правда?

 

Медикаменти.
Лікарські препарати повинні бути у будь-якому випадку. Адже при виникненні хвороби, важко пояснити провізора в аптеці, що вам потрібно і крім цього, у вас можуть попросити рецепт від лікаря. А їхати в поліклініку при простому отруєння або мігрені не завжди зручно. Тому, запасіться з дому самим необхідним:
•    Індивідуальні лікарські засоби. Тільки ви знаєте, які ліки краще всього вам допомагає і що саме може знадобитися за період роботи в Словаччині. Можливо, у вас є хронічні хвороби або ви схильні до якого-небудь захворювання.
•    Знеболюючі препарати. Навіть якщо у вас рідко болить голова, ніхто не застрахований від раптового зубного болю або мігрені. Тому, обов’язково візьміть собі препарати для зняття болю, головне, щоб в їх складі не було сильнодіючих та/або наркотичних засобів.
•    Адсорбуючі препарати, показані при харчових отруєннях. Це може бути звичний нам активоване вугілля або інші, відомі вам ліки.
•    Протипростудні. Якщо у вас раптово піднялася температура, відчуваєте озноб, то краще відразу взяти протипростудні медикаменти, типу Колдрексу. Адже ходити до лікаря і відпрошуватися з роботи кожен раз, як підніметься температура, не завжди вийде.

 

Гроші.
Для іноземців, що їдуть на роботу в Словаччині, не встановлена конкретна мінімальна сума для ввезення. Все залежить від того, скільки грошей вам потрібно для існування до першої зарплати. Прорахуйте приблизну вартість харчування, оренди житла, кошти на форс-мажорні обставини. Можливо, житло буде надано безкоштовно, харчуватися ви будете в кафе, в якому ви працюєте і форс-мажорів не буде. Це здорово, але буває і навпаки. Тому, дізнайтеся нюанси у роботодавця і приблизно оцініть розмір очікуваних витрат.

 

Спеціальний інструмент.
Якщо ваша робота пов’язана з використанням спеціалізованого інструменту, швидше за все вам його видасть роботодавець. Будівельникам або працівникам на заводі все необхідне надається в повному обсязі. Звичайно, якщо ви працюєте майстром манікюру і у вас є свій дорогий інструмент, з яким ви працюєте, його можна взяти з собою. Але ось кухареві свій улюблений ніж краще не везти, адже його можуть розцінити, як холодну зброю, і вилучити. Тому, керуйтеся логікою і здоровим глуздом, коли збирати валізи.

 

Що ще може знадобитися в Словаччині?
Крім явно необхідних речей, потрібно подбати і про свій комфорт. Адже навіть дрібниці здатні поліпшити наш настрій від перебування в чужій країні.
• Словацька сім-карта. Придбати картку і ознайомитися з її умовами можна на касі супермаркету, в газетному кіоску, в місцях продажу квитків та проїзних. Без зв’язку важко обійтися, адже потрібно підтримувати зв’язок з роботодавцем, господарем житла, співробітниками;
•    Гроші;
•    Розмовник. 


 

• Заповнена спеціальна анкета;

Заповнюється анкета в 3 екземплярах польською мовою, друкованими літерами. 2 анкети для уряду, одна залишається вам як підтвердження складання внеску. Безкоштовний примірник анкети ви завжди можете отримати в Wydziale do Spraw Cudzoziemców;

• 4 фотографії 3,5cm x 4,5cm зроблені не пізніше 6 місяців до дня подачі документів;

• Оригінал закордонного паспорта і 2 екземпляри копій всіх сторінок паспорта (можна зробити на місці);

• Підтвердження оплати за карту побуту (чек). Каса також знаходиться в приміщенні;

• Медична страховка на період перебування в Польщі;

• Документ, який є підставою для отримання карти побиту (для студентів - zaświadczenie o przyjęciu na studia, за програмою возз'єднання - карта побиту чоловіка/дружини, по роботі - контракт про працевлаштування і т.д.);

• Відбитки пальців для біометрії (знімає співробітник на місці);

• Підтвердження джерела постійного доходу або наявності достатнього обсягу коштів для проживання в Польщі протягом терміну дії карти. Таким підтвердженням може бути виписка стану банківського рахунку (wyciąg z konta bankowego).

Розраховується виходячи з мінімальної необхідної суми для проживання - близько 700 PLN на місяць + оплата за житло на весь період дії карти + оплата за навчання (якщо карта виробляється на основі навчання) та гроші на квиток додому.

 У різних містах вимоги можуть дещо відрізнятися, тому слід бути готовим до того, що від вас попросять:

• Оригінал свідоцтва про народження і присяжний переклад документа на польську мову (для отримання ПМП за походженням);

• Документи на право власності на нерухомість або договір про оренду житла (umowa najmu). Для студентів, котрі проживають у гуртожитку - документ від адміністратора гуртожитку;

• Копії оплати комунальних послуг, інтернету і тд.;

• Постійна прописка (zameldowanie), якщо є - ця адреса буде вказана на зворотному боці вашої карти побиту.

Зміст:

1. Що собою являє процедура tax free.

2. Умови отримання компенсації.

3. Алгоритм дій: як отримати повернення.

4. Інші питання щодо повернення коштів.

5. Висновок.

 

Що собою являє процедура tax free.

Якщо перевести цей термін з англійської мови, отримаємо «без зборів». Іншими словами, він має на увазі компенсацію податку на додану вартість, який покупець оплачує разом з самою покупкою. Найчастіше податок просто включений у вартість, а його величину можна дізнатися з чека, який залишається у вас на руках. Стягуються кошти найчастіше йдуть на соціальні виплати населенню. А ось розмір надбавки, яка додається до кінцевої вартості товару, залежить від самої держави і коливається в діапазоні від 9 до 20%.

Чому ж тоді, виникає питання, його повертають? Відповідь на подив проста: туристи, які придбали товар і сплатили за нього ПДВ, не мають достатньо часу, щоб встигнути скористатися соціальним механізмом, до якого прив'язаний податок. І це пов’язано з їхнім недовгим перебуванням у країні. Якщо коротко, то виглядає процедура так:

1. Людина здійснює покупку.

2. Продавець видає йому чек, на який митниця ставить штамп при виїзді з країни. Цей штамп є підтвердженням того, що товар покинув територію держави.

3. Далі іноземний гість може претендувати на повернення частини витрачених коштів. Зробити це можна безпосередньо в аеропорту. Функція по поверненню податку знаходиться у відомстві приватних операторів. Вони грають роль посередників між країною і іноземним гостем. Передбачена мережу офісів і магазинів, де можна отримати компенсацію. А ось винагородою оператору служить невелике заохочення, яке він стягує при виплаті грошей.

 

Умови отримання компенсації.

Необхідно враховувати, що не у всіх випадках покладається повернення податку. Отже, що потрібно знати, щоб отримати свої гроші назад: Скористатися tax free можуть іноземні громадяни, які не мають німецького громадянства, виду на проживання в країні або статусу біженця, а також не є резидентами Євросоюзу. Дуже важливо, щоб при цьому в паспорті стояла віза, термін дії якої повинен бути не менше трьох місяців. Сам турист повинен бути старше 18 років.

• Звичайна ставка податку в Словаччині становить 20%.

• Сума чека не повинна бути менше 50 євро.

• Отримати компенсацію можна тільки за ті групи товарів, які виїжджають з країни в особистому багажі: взуття, одяг, годинник, аксесуари, ювелірні прикраси, канцтовари та господарські речі, електронна та побутова техніка.

• Товари, за які не відшкодовуються кошти: послуги ресторанної та готельної сфери, транспортні витрати, дорогоцінні метали, що перевозяться в злитках, камені - окремо від самих прикрас, а також все, що було куплено за допомогою інтернету.

Можливість оформити компенсацію витрачених коштів отримує іноземець, якщо чек на придбаний товар перевищує суму в 175 євро, тобто не ціна самого товару, а підсумкова сума. Не забувайте і про термін, протягом якого ваша покупка повинна покинути країну.

Щоб вивезти продукцію, доведеться зберегти її упаковку і товарний вигляд. Тобто представник служби повинен побачити, що покупка ще не була у вжитку. Дуже часто можна побачити, як виїжджають демонструють новеньку пару взуття прямо на собі. У деяких випадках це цілком може і пройти. Але якщо захочуть причепитися, обов'язково це зроблять.

 

Алгоритм дій: як отримати повернення.

Щоб мати можливість повернути частину коштів за свою покупку, необхідно придбати товар в магазині, який є частиною системи такс-фрі. Про це вам розкажуть спеціальні наклейки, які ви знайдете або при вході в торговий зал або на вітрині з певними товарами. заповнення формуляра Оплачуючи товар на касі, потрібно повідомити продавцеві, що ви плануєте отримати повернення податку. Але сказати це потрібно до того, як ви проведете оплату, а не після неї. Для підтвердження громадянства іншої країни доведеться показати паспорт. Працівник магазину в свою чергу зобов'язаний видати вам спеціальний чек tax free.

У документі, який ви отримаєте, повинна бути вказана загальна сума і розмір податку, який підлягає поверненню за наслідками вашого шопінгу. Ці відомості записуються продавцем від руки або вносяться в комп'ютері і роздруковуються. Після цього слід заповнити залишилися графи бланка, внісши такі дані:

1. ПІБ покупця.

1. Номер закордонного паспорта.

2. Адреса, за якою проживає покупець.

3. Якщо гроші повинні бути зараховані на карту банку, обов'язково впишіть її реквізити.

Після цього ще раз перевірте правильність всього написаного і поставте підпис. Не забудьте взяти на касі брошуру, де прописаний алгоритм дій при поверненні грошей.

Постановка штампа на митниці.

Наступний етап, як отримати tax free в аеропорту – це постановка спеціального штампа співробітником митної служби. Зробити це можна в той момент, коли ви будете залишати країну.

Перед тим як ви пройдете на реєстрацію, слід звернутися до митника. При собі потрібно мати:

• паспорт;

• заповнені попередньо форми, які ви отримали в магазині;

• квиток;

• чеки на куплений товар.

Представник служби може попросити вас показати і сам товар, але це найчастіше стосується техніки. Якщо всі формальності дотримані, на ваш формуляр буде поставлена ​​печатка. Тільки після цього ви можете вирушати на пошуки віконця з написом Tax Refund і логотипом вашого оператора. І не забувайте: на те, щоб оформити tax free в одному з німецьких повітряних портів, у вас є рівно 3 місяці.

Способи отримання коштів

Наступний крок - переведення в готівку наявного на руках чека. Зробити це можна кількома способами:

• безпосередньо в аеропорту вильоту;

• поштою;

• на банківську карту.

Отже, наприклад, ви вирішили, що хочете отримати ваші гроші готівкою після прибуття в аеропорт: найбільшою помилкою буде здати вашу покупку разом з іншими речами в багаж.

Щоб спростити майбутню процедуру, виконайте кілька дій:

Заздалегідь уточніть, де розташована митна служба, яка повинна поставити штамп, і вікно Tax Free - в залі очікування або вже на нейтральній території після паспортного контролю. • Чи не зривайте з ваших покупок ніяких бирок і ярликів. Покладіть ці речі в чемодані зверху, щоб їх було легко дістати. • Перевірте, щоб формуляр, виданий вам в магазині, був повністю заповнений. Коли офіцер митної служби поставить необхідний штамп, прямуйте до вікна повернення коштів потрібного вам оператора.

Правила повернення Tax Free передбачають, що для отримання грошей на карту банку слід вказати її реквізити в чеку, який ви отримаєте в магазині. Після проставлення відмітки на митниці, вкладіть його в конверт, який попередньо вам необхідно взяти в магазині, де відбувалися покупки, або в віконці Tax Free в аеропорту. Якщо ви все зробили правильно, через деякий час гроші надійдуть на вашу карту.

Перерахування коштів поштою повністю збігається з попереднім варіантом, з єдиною різницею, що ви отримаєте повідомлення, що містить позначку «на рахунок одержувача». Отриманий чек ви зможете зняти в банківській установі, в якому у вас відкритий рахунок.

 

Інші питання щодо повернення коштів.

Прочитавши все, про що написано вище, ви можете задати такі питання:

Яка допускається максимальна сума чека? Верхньої планки не встановлено. Але ви повинні знати, що якщо загальний чек буде понад 3 тисяч євро, повернути гроші можна буде тільки в безготівковій формі.

Чи підійде для заповнення форми Tax Free копія паспорта? У деяких магазинах цілком достатньо і її. Але про всяк випадок все ж мати при собі оригінал посвідчення особи.

Скільки часу займе проходження процедури в аеропорту? Тут все залежить від збігу обставин. Будьте готові до того, що в більшості випадків вікна потрібних вам операторів знаходяться в терміналах А чи В, а вилітати вам доведеться з С.

3. В такому випадку у вас має бути достатньо часу, щоб встигнути перебігти з однієї точки в іншу. Не забувайте і про можливу черзі. Якщо перед вами збереться з десяток пасажирів, тоді на все про все може піти не менше години. Якщо ж вам пощастить і віконце виявиться порожнім, тоді вам знадобиться не більше 10 хвилин.

4. Що робити, якщо віконце в аеропорту виявилося закритим? Так, таке теж може трапитися. У такій ситуації ви можете опустити ваші чеки в конвертах в спеціальні поштові скриньки, які ви знайдете тут же. Вже на наступний день ваш запит буде оброблений і відправлений в бухгалтерію підприємства. А ось гроші ви зможете отримати тільки на карту і тільки протягом декількох місяців.

 

Висновок.

Всі іноземні гості Словаччини, які не є громадянами Євросоюзу і вже досягли 18-річного віку, можуть розраховувати на повернення податку, який додається до основної вартості товару. Але для цього потрібно пам'ятати кілька моментів:

• покупка повинна ставитися до товарів, які підлягають tax free;

• мінімальний поріг чека - 175 євро;

• для повернення грошей потрібно отримати спеціальну форму в магазині, заповнити її і поставити на ній штамп митниці при вильоті з країни;

• отримання коштів можливо готівкою в аеропорту або безготівковим розрахунком - на карту або поштовим переказом.

Завжди пам'ятайте, що успіх процесу буде залежати від правильності заповнення форми tax free і наявності на ній митного друку.

Людям, котрі часто подорожують, а також тим, хто працює та живе у Польщі рано чи пізно доведеться відкрити рахунок у польському банку. Як це зробити швидко й «безболісно» — читай в нашому спеціальному матеріалі.

Рахунок в польському банку вам знадобиться для оплати за товари чи послуги, а також дозволить розширити власну бізнес-сферу, адже таким чином ви зможете розраховуватися з європейськими компаніями, а не лише тими, які працюють у Польщі. Тим більше, що для відкриття такого рахунку не знадобляться тонни документів. Зазвичай достатньо закордонного паспорту та ідентифікаційного коду.

Почнімо з того, що не варто реєструватися онлайн, найбільш швидким та ефективним способом буде звернутися безпосередньо в обраний вами банк, де на місці можна здати всі документи та заповнити необхідні заяви.

 

Які документи потрібні для відкриття рахунку?

Відкрити рахунок може кожен українець, котрий зможе підтвердити свою особистість. Мова йде, звісно, про паспорт. Українські документи та посвідки тут вам зовсім не знадобляться. Тому краще мати при собі закордонний паспорт та посвідку на проживання. Деякі банки додатково вимагають номер PESEL (його ви можете отримати, звернувшись до державної адміністрації населеного пункту, де ви проживаєте, або де зареєстрований ваш працедавець).

Не виключено, що працівник банку може попросити вас надати йому також додаткові документи, такі як підтвердження про місце проживання. Не легковажте цими умовами і запам’ятатйте: чим більше документів ви підготуєте – тим більше шансів, що ви відкрите свій рахунок під час свого першого візиту в банківську установу.

 

На що варто звернути увагу?

Зазвичай за користування карткою й рахунком стягується певна плата. Хоч існує перелік банків, які такої плати не знімають. Проте будьте обережні і детально з’ясуйте, чи не зніматиметься у вас комісія під час користування іншим банкоматом або ж під час безготівкових переказів. Загалом – просто завжди ретельно вивчайте договір перш, ніж його підписати.

До речі, деякі банки пропонують відкриття спільного рахунку для подружжя, але обоє в парі повинні мати однаковий статус резиденції.

Цікаву пропозицію для українців підготував банк PKO BP, який не стягує комісій. Ви можете увійти на сайт і отримати всю необхідну інформацію, до того ж – українською мовою. 

 

Підписання договору з банком

Будьте особливо пильними під час підписання угоди. Якщо ви розумієте польську – ретельно його прочитайте, аби там не було підводних каменів. На щастя, чимало банків запустили роботу кол-центрів, де працюють фахівці зі знанням української мови. Проте якщо такого немає – ви можете попросити когось зі знайомих або навіть громадянина Польщі, які зможуть вам допомогти і роз’яснити умови договору перед його підписанням.

 

Що робити, якщо ви хочете змінити банк?

В такому випадку варто пам’ятати, що ви можете розірвати договір зі своїм банком тоді, коли вам заманеться. Проте після подачі заявки на розірвання договору має пройти 30 днів для того, аби ваш банк закрив рахунок, а кошти переказав на рахунок того банку, який ви собі оберети. В такому випадку краще з всіма питаннями щодо документів звернутися до вашого нового банку і пояснити ситуацію. Він і займеться вашим «переведенням».

Безкоштовна консультація

Телефонуйте, ми завжди раді вашому дзвінку