Зміст:

1. Що таке карта побиту.

2. Види карт побиту.

3. Які права дає Karta Pobytu іноземцю.

4. Хто може отримати Карту побиту.

5. Які документи потрібні на карту тимчасового побиту.

6. Скільки часу займе виготовлення карти побиту.

Що таке карта побиту.

Карта побиту (Karta pobytu) - це документ, що підтверджує особу та офіційний статус (тимчасовий або постійний) свого власника у Польщі.

Виглядає карта як внутрішній паспорт жителя Євросоюзу, іншими словами - це пластикова карта з фотографією і біометричними даними власника (дані про відбитки пальців, зріст і колір очей, імена батьків). Крім цього, в карті вказується адреса прописки в Польщі і номер PESEL або NIP (аналоги нашого ІПН).

Karta pobytu одночасно виконує функцію візи. Для проходження кордону вам достатньо пред'явити дійсний закордонний паспорт і саму карту.

 

Види карт побиту.

Існує три різновиди, в залежності від терміну дії і статусу власника в країні:

• Karta czasowego pobytu (Zezwolenie na zamieszkanie na czas określony / oznaczony) - дає право безперервно перебувати в країні і офіційно працювати протягом 1 - 3 років (в залежності від терміну дії карти). Видається на підставі довгострокового робочого контракту, навчання або возз'єднання з родиною.

• Karta stałego pobytu (Zezwolenie na osiedlenie się) - документ, що підтверджує постійне місце проживання на території Польщі. Термін дії картки - 10 років. Видається на підставі польського походження (Карти Поляка) або 5 років проживання з картою czasowego pobytu.

• Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE (Niebieska Karta) - «Блакитна карта», видається строком на 5 років. Такий документ може отримати іноземець, який легально і безперервно проживає в Польщі протягом останніх 5 років і може підтвердити наявність постійного джерела доходу протягом останніх 3 років.

 

Які права дає Karta Pobytu іноземцю?

• багаторазовий перетин кордону без необхідності оформлення і продовження візи;

• покупка і оформлення нерухомості та автотранспорту;

• вільне переміщення у Шенген Зоні (ви можете проживати в будь-якій країні Шенгену протягом 3 місяців у півріччі);

• можливість безкоштовного навчання у вищих навчальних закладах Польщі (за виключенням карти czasowego pobytu);

• відкриття фірми і ведення бізнесу;

• можливість отримати кредит;

• можливість оформлення довгострокової національної візи для членів своєї сім'ї (за виключенням карти czasowego pobytu);

• подача документів для оформлення візи в консульства США і Великобританії (дуже актуальна інформація для жителів України, де відсоток відмов у наданні віз у США досягає 40% від загального числа заявників. У Польщі ця цифра не більше 5%);

 

Хто може отримати Карту побиту?

• Студент денної форми навчання у ВНЗ або на довгострокових мовних курсах. Підставою видачі документа є рішення ВНЗ (мовної школи) про прийняття на навчання.

• Чоловік/дружина громадянина Польщі.

• Іноземець, офіційно працевлаштований на підставі довгострокового контракту (Umowa o pracy).

• Чоловік/дружина іноземця, що має статус ПМП (Karta stałego pobytu) - програма возз'єднання сім'ї.

• Підприємницька діяльність або власний бізнес у Польщі.

 

Які документи потрібні на карту тимчасового побиту?

• Заповнена спеціальна анкета;

Заповнюється анкета в 3 екземплярах польською мовою, друкованими літерами. 2 анкети для уряду, одна залишається вам як підтвердження складання внеску. Безкоштовний примірник анкети ви завжди можете отримати в Wydziale do Spraw Cudzoziemców;

• 4 фотографії 3,5cm x 4,5cm зроблені не пізніше 6 місяців до дня подачі документів;

• Оригінал закордонного паспорта і 2 екземпляри копій всіх сторінок паспорта (можна зробити на місці);

• Підтвердження оплати за карту побуту (чек). Каса також знаходиться в приміщенні;

• Медична страховка на період перебування в Польщі;

• Документ, який є підставою для отримання карти побиту (для студентів - zaświadczenie o przyjęciu na studia, за програмою возз'єднання - карта побиту чоловіка/дружини, по роботі - контракт про працевлаштування і т.д.);

• Відбитки пальців для біометрії (знімає співробітник на місці);

• Підтвердження джерела постійного доходу або наявності достатнього обсягу коштів для проживання в Польщі протягом терміну дії карти. Таким підтвердженням може бути виписка стану банківського рахунку (wyciąg z konta bankowego).

Розраховується виходячи з мінімальної необхідної суми для проживання - близько 700 PLN на місяць + оплата за житло на весь період дії карти + оплата за навчання (якщо карта виробляється на основі навчання) та гроші на квиток додому.

У різних містах вимоги можуть дещо відрізнятися, тому слід бути готовим до того, що від вас попросять:

• Оригінал свідоцтва про народження і присяжний переклад документа на польську мову (для отримання ПМП за походженням);

• Документи на право власності на нерухомість або договір про оренду житла (umowa najmu). Для студентів, котрі проживають у гуртожитку - документ від адміністратора гуртожитку;

• Копії оплати комунальних послуг, інтернету і тд.;

• Постійна прописка (zameldowanie), якщо є - ця адреса буде вказана на зворотному боці вашої карти побиту.

 

Скільки часу займе виготовлення карти побиту?

Згідно законодавства, дозвіл (децізія) про присвоєння заявнику статусу ПМП має бути видане не пізніше, ніж через 45 днів з моменту подачі документів. Виготовлення самого пластику, після отримання децізії займає від 7 днів до 2 тижнів. Однак через великий попит, час отримання карти побиту в середньому коливається від 3 до 8 місяців.

Подати документи ви можете навіть в останній день дії вашої візи чи попередньої карти побиту.

В цьому випадку співробітник відділу, який приймає ваші документи, поставить на вашій копії внеску (або на папірці, який потрібно носити з собою) спеціальний штамп, де вказано що ви ініціювали розгляд справи про надання вам статусу ПМП і на підставі цього штампу ви можете легально перебувати на території країни до тих пір, поки ваша справа знаходиться у розгляді.

 

Важливо!

Штамп дає право перебувати у Польщі, однак не дає можливості виїжджати з країни і повертатися назад. Ви можете лише повернутись до України, проте в'їхати назад до Польщі лише зі штампом не вийде.

 

Зміст:

1. Для чого потрібен рахунок у польському банку.

2. Які документи потрібні для відкриття рахунку.

3. На що варто звернути увагу.

4. Підписання договору з банком.

5. Що робити, якщо ви хочете змінити банк.

 

Для чого потрібен рахунок у польському банку?

Людям, котрі часто подорожують, а також тим, хто працює та живе у Польщі рано чи пізно доведеться відкрити рахунок у польському банку. Як це зробити швидко й «безболісно» — читай в нашому матеріалі.

Рахунок в польському банку вам знадобиться для оплати за товари чи послуги, а також дозволить розширити власну бізнес-сферу, адже таким чином ви зможете розраховуватися з європейськими компаніями, а не лише тими, які працюють у Польщі. Тим більше, що для відкриття такого рахунку не знадобляться тонни документів. Зазвичай достатньо закордонного паспорту та ідентифікаційного коду.

Почнімо з того, що не варто реєструватися онлайн, найбільш швидким та ефективним способом буде звернутися безпосередньо в обраний вами банк, де на місці можна здати всі документи та заповнити необхідні заяви.

 

Які документи потрібні для відкриття рахунку?

Відкрити рахунок може кожен українець, котрий зможе підтвердити свою особистість. Мова йде, звісно, про паспорт. Українські документи та посвідки тут вам зовсім не знадобляться. Тому краще мати при собі закордонний паспорт та посвідку на проживання. Деякі банки додатково вимагають номер PESEL (його ви можете отримати, звернувшись до державної адміністрації населеного пункту, де ви проживаєте, або де зареєстрований ваш працедавець).

Не виключено, що працівник банку може попросити вас надати йому також додаткові документи, такі як підтвердження про місце проживання. Не легковажте цими умовами і запам’ятатйте: чим більше документів ви підготуєте – тим більше шансів, що ви відкрите свій рахунок під час свого першого візиту в банківську установу.

 

На що варто звернути увагу?

Зазвичай за користування карткою й рахунком стягується певна плата. Хоч існує перелік банків, які такої плати не знімають. Проте будьте обережні і детально з’ясуйте, чи не зніматиметься у вас комісія під час користування іншим банкоматом або ж під час безготівкових переказів. Загалом – просто завжди ретельно вивчайте договір перш, ніж його підписати.

До речі, деякі банки пропонують відкриття спільного рахунку для подружжя, але обоє в парі повинні мати однаковий статус резиденції.

Цікаву пропозицію для українців підготував банк PKO BP, який не стягує комісій. Ви можете увійти на сайт і отримати всю необхідну інформацію, до того ж – українською мовою.

 

Підписання договору з банком.

Будьте особливо пильними під час підписання угоди. Якщо ви розумієте польську – ретельно його прочитайте, аби там не було підводних каменів. На щастя, чимало банків запустили роботу кол-центрів, де працюють фахівці зі знанням української мови. Проте якщо такого немає – ви можете попросити когось зі знайомих або навіть громадянина Польщі, які зможуть вам допомогти і роз’яснити умови договору перед його підписанням.

 

Що робити, якщо ви хочете змінити банк?

В такому випадку варто пам’ятати, що ви можете розірвати договір зі своїм банком тоді, коли вам заманеться. Проте після подачі заявки на розірвання договору має пройти 30 днів для того, аби ваш банк закрив рахунок, а кошти переказав на рахунок того банку, який ви собі оберети. В такому випадку краще з всіма питаннями щодо документів звернутися до вашого нового банку і пояснити ситуацію. Він і займеться вашим «переведенням».

 

Зміст:

1. Хто може бути прийнятий на тимчасовий консульський облік.

2. Які документи для цього потрібні.

3. Що може бути підставою для постановки на тимчасовий консульський

облік.

4. Особливості подання документів.

5. Окремо треба відзначити.

 

Хто може бути прийнятий на тимчасовий консульський облік?

Громадяни України, які на законних підставах тимчасово (понад три місяці) перебувають за кордоном, можуть бути прийняті на тимчасовий консульський облік у відповідній закордонній дипломатичній установі України на термін, зазначений у виданому компетентними органами іноземної держави дозволі, що дає право на проживання в цій іноземній державі (віза, посвідка тощо).

 

Які документи для цього потрібні?

При прийнятті на тимчасовий консульський облік громадянин України подає особисто або надсилає поштою (УВАГА: надіслати поштою потрібно оригінали та 2 копії документів, а також зворотний конверт з маркою):

1. заяву;

2. облікову картку громадянина України, який тимчасово перебуває за кордоном;

3. паспортний документ або проїзний документ дитини (2 копії першої сторінки до заяви та облікової картки);

4. дві копії сторінок паспортного документа або проїзного документа дитини з написами і відомостями про пред’явника документа;

5. оригінал і 2 копії виданого компетентними органами іноземної держави дозволу, що дає право на проживання в цій іноземній державі (оригінал такого дозволу обов’язково повертається заявнику). У разі відсутності місця реєстрації в карті побиту, необхідно надати документ, який підтверджує реєстрацію в Польщі;

6. фотокартку розміром 35 х 45 мм.

 

Що може бути підставою для постановки на тимчасовий консульський облік?

Крім цього підставою для постановки на тимчасовий консульський облік може бути також національна річна довгострокова віза типу «D», видана дипломатичною установою Республіки Польщі, що дає право на проживання строком понад 3 місяці на працевлаштування, лікування, навчання тощо без необхідності отримання окремих дозволів на проживання. У разі постановки на тимчасовий консульський облік на підставі національної довгострокової візи типу «D», необхідно до згаданих документів додати документ та 2 його копії, що засвідчує місце реєстрації громадянина України на території консульського округу відповідної консульської установи України (такими документами можуть бути документи, видані офіційними органами РП: meldunek або karta pobytu, в яких зазначено місце реєстрації заявника. Також до розгляду приймаються: посвідчення водія, видане польськими органами, в якому зазначено місце реєстрації громадянина, або довідка про присвоєння PESEL, або рішення воєводи про надання дозволу на проживання у якому зазначена адреса заявника.

 

Особливості подання документів.

При надсиланні документів поштою/кур'єром, замість оригіналів документів, які підтверджують місце реєстрації заявника на території РП, можна надіслати їх нотаріально завірені копії. Водночас, звертаємо увагу, що для постановки на тимчасовий консульський облік обов'язково слід надіслати оригінал паспорта громадянина України для виїзду за кордон. 

У разі звернення про прийняття на тимчасовий консульський облік законним представником/опікуном неповнолітньої дитини, окрім зазначених документів, подаються оригінал та копія документа, що посвідчує особу та повноваження законного представника/опікуна (оригінал зазначених документів обов’язково повертається заявнику).

При прийнятті на тимчасовий консульський облік дитини віком до 16 років заява про прийняття такої дитини на облік та облікова картка на неї заповнюються одним з батьків (законним представником). У разі відсутності у дитини власного паспортного документа або проїзного документа дитини до її облікової картки додаються копії сторінок паспортних документів батьків (законних представників) з написами і відомостями про пред’явника документа та відомостями про дитину.

У паспортному документі громадянина України, який планує перебувати за кордоном тимчасово, але терміном більше ніж три місяці, проставляється штамп «Прийнятий на тимчасовий консульський облік в ..... з .....до .......», дата, підпис консульської посадової особи та мала гербова печатка.

За бажанням громадян України, які прибули до іноземної держави з метою короткострокового (до трьох місяців) перебування, ЗДУ здійснюється їх облік шляхом внесення відповідних даних до журналу обліку громадян України, які прибули до іноземної держави з метою короткострокового (до трьох місяців) перебування. При цьому ніяких відміток у проїзному документі дитини або паспортному документі цих громадян не проставляється.

 

Окремо треба відзначити, що:

1. Персональні дані громадян, які приймаються консульською установою на тимчасовий консульський облік, відповідно до положень Закону України від 1 червня 2010 року № 2297-VI «Про захист персональних даних», у подальшому не передаються до податкових та інших органів України.

2. Кожний громадянин України за власним бажанням в будь-який момент може знятися з консульського обліку в закордонный дипломатичній установі шляхом подання відповідної заяви про зняття з обліку.

3. Відповідно до п.5.16. Правил, за зняття з консульського обліку консульський збір не стягується.

 

Зміст:
1. Типи віз.
2. Робоча віза в Польщу та її різновиди.
3. Бізнес віза в Польщу.
4. Туристична віза в Польщу.
5. Репатріаційна віза до Польщі.
6. Віза по Карті Поляка.
7. Гостьова віза в Польщу.

 

Типи віз.
Польські візи бувають різні залежно від мети і термінів перебування в Польщі. В цій статті ми описали, які існують категорії віз, їхні особливості, а також, що потрібно подати до Генерального Консульства Польщі або візових центрів ППВА, окрім обов`язкового переліку документів та протягом якого терміну можна перебувати на території Польщі, крім того ми розшифруємо для вас нумерацію віз і її відповідність цілям візиту.  Детальне роз`яснення допоможе вам зрозуміти, яка саме віза в Польщу вам найкраще підходить.

Виділяють наступні типи віз:
o    “Аеропортна” (тип “А”) – дає право перебувати в межах транзитної території аеропорту (тобто без права виходу за її межі)
o    “Транзитна” (тип “В”) – дає право транзитного проїзду по території країни (лише до 5 днів)
o    “Шенген” (тип “C”) – дає право перебувати в країні яка видала візу протягом визначеного терміну, а також з такою візою можна здійснювати поїздки по всій території шенгенської зони
o    “Національна” (тип “D”) – довгострокова віза, що дає право перебувати тільки на території країни що видала таку візу. Також така віза надає право транзитного проїзду по території інших країн Євросоюзу, та право перебувати у країнах шенген зони до 3 місяців на пів року.

 

Робоча віза в Польщу та її різновиди.
Робоча віза до Польщі – це різновид візи, яку необхідно отримати, якщо ви плануєте довготривалий виїзд для перебування і роботи в Польщі з метою заробітку. В цілях працевлаштування можна отримати робочу національну візу, що дозволяє перебувати 6 або 9 місяців в Польщі протягом року або ж короткострокову шенген-візу на 3 місяці.

Типи робочих віз до Польщі:
o    Робоча віза С05 (шенген) - дає право легально працювати в Польщі протягом 3 місяців впродовж півроку;
o    Робоча віза D05 (польська національна) - дає право легально працювати в Польщі протягом 6 місяців впродовж року на всіх видах робіт, окрім сезонних;
o    Робоча віза D05а (польська національна) - дає право легально працювати в Польщі протягом 9 місяців впродовж року, однак лише на роботах, які визнані польським законодавством як сезонні;
o    Робоча віза D06 (польська національна) - дає право легально працювати в Польщі довше, ніж 6 місяців впродовж року на всіх видах робіт, окрім сезонних.
Раніше (до 2018 року) існували лише два типи національної робочої візи в Польщу - D 05 та D 06, які надають право працювати в Польщі впродовж 6 місяців на рік. Однак, у звязку з прийнятими і запровадженими з 1 січня 2018 року новими правилами працевлаштування для іноземців в Польщі, з'явився і новий тип візи - D 05а.
Відтепер для того, аби працівник міг легально працювати в Польщі, йому необхідно отримати Дозвіл на роботу або Дозвіл на сезонну роботу:
o    Дозвіл на роботу видається для роботи у всіх сферах діяльності, окрім сезонної роботи і надає право працювати в Польщі впродовж 6 місяців на рік.
o    Дозвіл на сезонну роботу видається для роботи у галузях, які визначені як сезонні і надає право працювати в Польщі впродовж 9 місяців на рік.
На основі Дозволу на роботу видається національна віза D05 (на 6 місяців), а на основі Дозволу на сезонну роботу видається національна віза типу D 05а (на 9 місяців).
Отож, робоча віза в Польщу видається на основі запрошення від працедавця чи воєводи або Дозволу на роботу чи Дозволу на сезонну роботу, що дозволяє легально працювати лише  на території Польщі і містить наступні дані:
o    Дату видачі, підпис і печатку відповідальної особи у Воєводському управлінні.
o    Назву запрошуючої фірми
o    Прізвище, ім’я, рік народження
o    Мету та тривалість візиту

 

Бізнес віза в Польщу (С04).
Цей тип польської візи видається бізнесменам, які потребують її для здійснення частих ділових виїздів до Польщі в цілях вирішення певних питань, пошуку ділових партнерів, налагодження співпраці з польськими установами, укладання договорів, участі в конференціях і т.д.
Проте для отримання бізнес візи до Польщі вам необхідно мати запрошення від польської компанії-партнера та контракт, щоб підтвердити мету поїздки. Віза видається на 90 днів, однак перебувати в Польщі можна не більше ніж 30, або ж на 90 днів протягом року.

 

Туристична віза в Польщу (C01).
Туристична віза в Польщу потрібна для осіб, які планують туристичний виїзд в Польщу і не мають наміру займатися бізнесом чи працевлаштовуватись на її території. Таку візу відкривають на різний термін: від 1 до 30 днів. В перелік документів для туристичної шенгенської візи, ви повинні внести підтвердження бронювання готелю на цей період, оплату готелю (оплата повинна бути здійснена принаймні на 50 % (e-voucher 100%) в Польщі і 100% і в інших державах зони Шенген), план подорожі.
Зауважимо, що дипломатичні установи Польщі тепер не співпрацюють з акредитованими туристичними фірмами, бажаючий отримати туристичну візу реєструється і  подає документи на візу самостійно. Ця процедура необхідна для надання біометричних даних, що є обов’язковим для отримання будь-якого типу шенгенської візи.
Довготермінову шенгенську туристичну візу (на рік і більше) можуть отримати лише ті, хто вже мав 2 візи цієї категорії (одну з них польську) використані за призначенням, та подав підтвердження мети подорожі ( 100 % оплата туристичної подорожі терміном не менш як на 3 дні).

 

Репатріаційна віза до Польщі (польська віза для переселенців).
Репатріаційна віза до Польщі – це повноцінна довготермінова шенгенська віза, яка дозволяє мандрувати усіма країнами ЄС та видається терміном мінімум на 2 роки, якщо до цього у вас не було жодних шенген віз. Якщо ж шенген візи вам уже відкривали, то репатріаційну візу, тобто мультишенген, ви отримаєте уже на 5 років!
Поляки видають візи цього типу з метою репатріації, тобто повернення на батьківщину своїх громадян, примусово переселених у 40-х роках на Схід. Подавати документи на репатріаційну візу можуть наступні категорії осіб:
o    чоловік чи дружина особи, яку переселили з Польщі;
o    дитина чи онук переселенця;
o    чоловік чи дружина дітей та онуків переселеної особи.
При подачі документів на репатріаційну візу в Консульство Польщі чи ППВА, до стандартного переліку документів на шенген візу слід додати документи-підтвердження переселення ваших родичів з Польщі у 1945-1947 рр.

 

Віза по Карті Поляка.
Власник Карти Поляка, а також його родичі (чоловік або дружина, діти та батьки), на підставі цього документа можуть отримати безкоштовну польську національну візу типу D. Даний тип візи, як і шенген віза, передбачає можливість безперешкодних подорожей країнами Шенгенської зони, щоправда, перший виїзд з такою візою варто робити саме до Польщі.
Щоб подати документи на візу по Карті Поляка в Консульство чи ППВА, в більшості Консульських округів попередньої реєстрації не потрібно – достатньо прийти особисто у години прийому.
Важливий момент: родичі власника Карти Поляка можуть претендувати на безкоштовну польську національну візу лише при умові, що подаватимуть документи разом із самим власником Карти Поляка. А от перетинати кордон можна і без власника Карти Поляка, і без самої Карти – підставою буде видана вам віза. Віза по Карті Поляка видається терміном на 1 рік. 

 

Гостьова віза в Польщу.
Для людей, які хочуть відвідати родину чи друзів в Польщі потрібно оформити гостьову візу в Польщу. Офіційно працювати чи навчатись з таким видом шенгенської візи ви не зможете.
Подаючи документи на гостьову візу в Польщу, до основного пакету слід додати  також оригінал запрошення воєводського управління від приймаючої сторони, завірений нотаріально чи в присутності Консула Польщі. Особа, яка запрошує, має бути громадянином Польщі, або ж мати офіційний дозвіл на проживання там.
Термін дії запрошення становить 3 місяці від дати оформлення.  За гостьовою візою можна здійснити лише одноразовий виїзд до Польщі. Термін дії такої візи різний, але не перевищує 3 місяців.

 

Зміст:
1. Предмети, перевезення яких заборонено законом.
2. Обмеження щодо перевезення тютюнових виробів та алкоголю.
3. Продукти харчування.
4. Гроші.

 

Плануючи поїздку до Польщі необхідно звернути увагу на чинні митні правила та норми перевезень товарів. Це дозволить уникнути непорозумінь з митною службою на кордоні.
При перетині кордону проходите два види контролю: паспортний і митний. На обох кордонах: і українському, і польському. Прикордонники обох держав можуть попросити у вас уточнити ваші особові дані, попросити пред’явити страховку, назвати причину виїзду/в’їзду чи запитати, що ви везете. На митному контролі ваш багаж перевіряють на предмет перевезення заборонених продуктів і речей, чи перевищення їх дозволеної кількості.
Європейський Союз є безмитною зоною. Товари, куплені в одній країні ЄС, можуть бути ввезені до іншої без кількісних обмежень і митних зборів. При вивезенні товарів поза кордони Євросоюзу, вони підпадають під митні тарифи та правила перевезень, властиві для кожної держави індивідуально. Нові митні між Україною і Польщею правила вступили у дію з 2018 р.

Предмети, перевезення яких заборонено законом:
•    Наркотики і галюциногени (опіумні, гашиш, марихуана, амфетамін, ЛСД та інші), за виключенням ліків із наркотичними складниками, дозволеними в обігу з терапевтичною метою – за наявності довідки від лікаря з підтвердженням про необхідність приймати дані ліки.
•    Вогнепальна та холодна зброя (ножі – за винятком кухонних та кишенькових; шаблі, пістолети, мисливська зброя тощо), вибухонебезпечні матеріали. Ввезення зброї можливе лише при наявності відповідного дозволу.
Радіоактивні матеріали та продукти розпаду.
•    Порнографічна продукція за участю неповнолітніх, звірів, із сценами жорстокості та насильства.
•    Піратські та підроблені копії творів у розумінні авторського права (касети, CD-диски, комп’ютерні програми).
•    Продукти з підробленим товарним знаком – нові або призначені на продаж.
•    Звірі (ані виробів з них), які знаходяться під охороною закону як вимираючі види, згідно з Конвенцією про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES). 

 

Обмеження щодо перевезення тютюнових виробів та алкоголю:
Відповідно до польського законодавства до Польщі без мита дозволено ввести тютюнові вироби та алкоголь у кількості, передбаченій для особистого вжитку.

На територію Польщі особам, які досягнули 17 років,  можна провезти:
— 1 літр міцних алкогольних напоїв (міцність більше ніж 22,3 %);
— 2 літри середньої міцності алкогольних напоїв (міцність менша 22,3 %);
— 40 цигарок (дві пачки) або 50 грамів тютюну для куріння. При перетині повітряним транспортом – не більше 200 цигарок (10 пачок).

За порушення цих лімітів можуть анулювати візу та депортувати з ЄС на 5 років.

На територію України особи, які досягли 18-річного віку, можуть ввозити алкогольні напої та тютюнові вироби без сплати митних платежів та без письмового декларування з розрахунку на одну людину:
— 200 сигарет або 50 сигар, або 250 г тютюну, або ці вироби в наборі загальною вагою, що не перевищує 250 г;
— 5 л пива, 2 л вина, 1 л міцних (із вмістом спирту більш ніж 22%) алкогольних напоїв.
У митному кодексі є нововведення: якщо турист, який ввозить алкогольні напої та тютюнові вироби в Україну, був відсутній у державі менше, ніж 24 години, товар не звільняється від мита, незалежно від його кількості.

 

Продукти харчування.
З 2009 року Польща строго заборонила ввозити:
- молоко та молочні продукти (йогурт, сир, масло і т. ін.);
- м’ясо та  м’ясні продукти (балик, ковбасу та інші продукти тваринного походження);
Винятком є це дитяче харчування, риба, морепродукти та 5 кілограмів  свіжих овочів та фруктів. Ковбаси та сало можна перевозити в малій кількості та порізаними шматками для власного споживання. Водночас митник може на власний розсуд вирішувати, чи перевищено дозволені норми і приймати рішення  – вилучати ці продукти чи ні.
Інформацію про правила ввозу до Польщі харчових продуктів можна також прочитати на сайтах дипломатичних представництв (консульств) .

 

Гроші.
У Польщу без заповнення декларацій дозволяється перевозити будь-яку валюту в еквіваленті 10 000 євро (на одну особу).
 

• Заповнена спеціальна анкета;

Заповнюється анкета в 3 екземплярах польською мовою, друкованими літерами. 2 анкети для уряду, одна залишається вам як підтвердження складання внеску. Безкоштовний примірник анкети ви завжди можете отримати в Wydziale do Spraw Cudzoziemców;

• 4 фотографії 3,5cm x 4,5cm зроблені не пізніше 6 місяців до дня подачі документів;

• Оригінал закордонного паспорта і 2 екземпляри копій всіх сторінок паспорта (можна зробити на місці);

• Підтвердження оплати за карту побуту (чек). Каса також знаходиться в приміщенні;

• Медична страховка на період перебування в Польщі;

• Документ, який є підставою для отримання карти побиту (для студентів - zaświadczenie o przyjęciu na studia, за програмою возз'єднання - карта побиту чоловіка/дружини, по роботі - контракт про працевлаштування і т.д.);

• Відбитки пальців для біометрії (знімає співробітник на місці);

• Підтвердження джерела постійного доходу або наявності достатнього обсягу коштів для проживання в Польщі протягом терміну дії карти. Таким підтвердженням може бути виписка стану банківського рахунку (wyciąg z konta bankowego).

Розраховується виходячи з мінімальної необхідної суми для проживання - близько 700 PLN на місяць + оплата за житло на весь період дії карти + оплата за навчання (якщо карта виробляється на основі навчання) та гроші на квиток додому.

 У різних містах вимоги можуть дещо відрізнятися, тому слід бути готовим до того, що від вас попросять:

• Оригінал свідоцтва про народження і присяжний переклад документа на польську мову (для отримання ПМП за походженням);

• Документи на право власності на нерухомість або договір про оренду житла (umowa najmu). Для студентів, котрі проживають у гуртожитку - документ від адміністратора гуртожитку;

• Копії оплати комунальних послуг, інтернету і тд.;

• Постійна прописка (zameldowanie), якщо є - ця адреса буде вказана на зворотному боці вашої карти побиту.

Людям, котрі часто подорожують, а також тим, хто працює та живе у Польщі рано чи пізно доведеться відкрити рахунок у польському банку. Як це зробити швидко й «безболісно» — читай в нашому спеціальному матеріалі.

Рахунок в польському банку вам знадобиться для оплати за товари чи послуги, а також дозволить розширити власну бізнес-сферу, адже таким чином ви зможете розраховуватися з європейськими компаніями, а не лише тими, які працюють у Польщі. Тим більше, що для відкриття такого рахунку не знадобляться тонни документів. Зазвичай достатньо закордонного паспорту та ідентифікаційного коду.

Почнімо з того, що не варто реєструватися онлайн, найбільш швидким та ефективним способом буде звернутися безпосередньо в обраний вами банк, де на місці можна здати всі документи та заповнити необхідні заяви.

 

Які документи потрібні для відкриття рахунку?

Відкрити рахунок може кожен українець, котрий зможе підтвердити свою особистість. Мова йде, звісно, про паспорт. Українські документи та посвідки тут вам зовсім не знадобляться. Тому краще мати при собі закордонний паспорт та посвідку на проживання. Деякі банки додатково вимагають номер PESEL (його ви можете отримати, звернувшись до державної адміністрації населеного пункту, де ви проживаєте, або де зареєстрований ваш працедавець).

Не виключено, що працівник банку може попросити вас надати йому також додаткові документи, такі як підтвердження про місце проживання. Не легковажте цими умовами і запам’ятатйте: чим більше документів ви підготуєте – тим більше шансів, що ви відкрите свій рахунок під час свого першого візиту в банківську установу.

 

На що варто звернути увагу?

Зазвичай за користування карткою й рахунком стягується певна плата. Хоч існує перелік банків, які такої плати не знімають. Проте будьте обережні і детально з’ясуйте, чи не зніматиметься у вас комісія під час користування іншим банкоматом або ж під час безготівкових переказів. Загалом – просто завжди ретельно вивчайте договір перш, ніж його підписати.

До речі, деякі банки пропонують відкриття спільного рахунку для подружжя, але обоє в парі повинні мати однаковий статус резиденції.

Цікаву пропозицію для українців підготував банк PKO BP, який не стягує комісій. Ви можете увійти на сайт і отримати всю необхідну інформацію, до того ж – українською мовою. 

 

Підписання договору з банком

Будьте особливо пильними під час підписання угоди. Якщо ви розумієте польську – ретельно його прочитайте, аби там не було підводних каменів. На щастя, чимало банків запустили роботу кол-центрів, де працюють фахівці зі знанням української мови. Проте якщо такого немає – ви можете попросити когось зі знайомих або навіть громадянина Польщі, які зможуть вам допомогти і роз’яснити умови договору перед його підписанням.

 

Що робити, якщо ви хочете змінити банк?

В такому випадку варто пам’ятати, що ви можете розірвати договір зі своїм банком тоді, коли вам заманеться. Проте після подачі заявки на розірвання договору має пройти 30 днів для того, аби ваш банк закрив рахунок, а кошти переказав на рахунок того банку, який ви собі оберети. В такому випадку краще з всіма питаннями щодо документів звернутися до вашого нового банку і пояснити ситуацію. Він і займеться вашим «переведенням».

Безкоштовна консультація

Телефонуйте, ми завжди раді вашому дзвінку