Зміст:

  1. Віза типу «С».
  2. Віза типу «D».
  3. Важлива інформація.

 

Віза типу «С».
Робоча віза в Литву для українців займає провідне місце серед трудових дозволів і досить зажадана серед охочих працевлаштуватися в Євросоюзі.
Шенгенські візи (Віза типу «С», що дозволяє перебування не більше 90 днів у будь-який період в 180 днів):
Якщо Ви бажаєте перебувати в Литві протягом короткого періоду часу (менше ніж 90 днів протягом 180), Вам необхідно подавати документи на короткострокову Шенгенську візу.
Шенгенська віза (діє на території країн Шенгенської угоди) дає право перебувати на території всіх країн Шенгенської угоди.
Шенгенські країни: Австрія (A/AT), Бельгія (BE), Чехія (CZ), Данія (DK), Естонія (EE), Фінляндія (FIN), Франція (FR), Німеччина (D/DE), Греція (GR), Угорщина (HU), Ісландія (IS), Іспанія (Е), Італія (IT), Латвія (LV), Литва (LT), Ліхтенштейн (LI) Люксембург (LU), Мальта (MT), Нідерланди (NL), Норвегія (NO), Польща (PL), Португалія (PT), Словаччина (SK), Словенія (SI), Швеція (S/SE) та Швейцарія (CH).
Клієнт може подати документи не раніше ніж за три місяці до передбачуваної поїздки.
Заяви на отримання Шенгенської візи також можуть бути подані безпосередньо до Посольства Республіки Литва.

 

Віза типу «D».
Національні візи (Віза типу «D», що дозволяє перебування довше ніж 90 днів у будь-який період в 180 днів):
Якщо Ви плануєте перебувати на території Литви довше ніж 90 днів у будь-який період в 180 днів, Вам необхідно подавати документи на отримання Національної візи.
Подача документів здійснюється особисто і тільки за попереднім записом. Без запису документи не будуть прийняті.
Паспорт повинен бути дійсним щонайменше три місяці після запланованого періоду перебування в Литві, а також мати не менше двох порожніх сторінок для віз. Необхідно отримати новий паспорт до подачі заяви на отримання візи, якщо паспорт не відповідає зазначеним вимогам.

 

Важлива інформація:
Будь ласка, зверніть увагу: Паспорт не може бути дійсним більш ніж 10 років. Паспорти з подовженим терміном дії прийматися не будуть. 
Усі заяви на отримання віз, прийняті Візовим Центром, будуть передані до Посольства Республіки Литва у Києві для подальшого розгляду і винесення рішення. Працівники Візового Центру ніяким чином не впливають на рішення, що приймаються Посольством. Категорія візи, яку обирає клієнт повинна відповідати меті подорожі, і це рішення має бути прийнято особисто клієнтом співробітники Візового Центру не уповноважені допомогти Вам з цим рішенням. У разі виникнення будь-яких питань, пов’язаних з заявою на отримання візи, Посольство залишає за собою право викликати клієнтана особисту співбесіду.
Посольство Республіки Литва в Києві буде повертати оброблені паспорти до Візового Центру в Києві. Клієнти вирішують, яким чином вони хотіли б отримати свої паспорти та / або документи: замовити кур'єрські послуги під час подачі заяви або отримати паспорт у Візовому Центрі.
У випадку отримання паспорту третьою особою(виключно для клієнтів, що подають документи на отримання Шенгенської візи) , клієнтмає заповнити доручення на отримання паспорту у присутності менеджера, який має завірити доручення. Інші доручення не дають права на отримання паспорту третьою особою.
Будь ласка, зверніть увагу: Для надання Шенгенської візи Посольством Республіки Литва в Києві, країною призначення Вашої подорожі повинна бути Литва або найдовший термін перебування протягом подорожі має бути на території Литви. Якщо Ви плануєте відвідати декілька Шенгенських країн і строк перебування в цих країнах буде однаковим, Литва має бути країною першого перетину Шенгенської зони.


Період розгляду заяви:
Процес та час обробки залежить виключно від Посольства Литовської Республіки в Україні. Рішення про видачу візи зазвичай приймається протягом 7 календарних днів з дати подання заяви, якщо всі інші належним чином підготовлені документи були подані до Посольства Литовської Республіки. У окремих випадках розгляд заяви може бути продовжено до 30 або 60 календарних днів.

 

 

Зміст:
    1. На що звернути увагу.
    2. Предмети, перевезення яких заборонено законом.
    3. Обмеження щодо перевезення тютюнових виробів та алкоголю.
    4. Продукти харчування.
    5. Гроші.

На що звернути увагу.
Плануючи поїздку до Литви необхідно звернути увагу на чинні митні правила та норми перевезень товарів. Це дозволить уникнути непорозумінь з митною службою на кордоні.
При перетині кордону проходите два види контролю: паспортний і митний. На обох кордонах: і українському, і польському. Прикордонники обох держав можуть попросити у вас уточнити ваші особові дані, попросити пред’явити страховку, назвати причину виїзду/в’їзду чи запитати, що ви везете. На митному контролі ваш багаж перевіряють на предмет перевезення заборонених продуктів і речей, чи перевищення їх дозволеної кількості.
Європейський Союз є безмитною зоною. Товари, куплені в одній країні ЄС, можуть бути ввезені до іншої без кількісних обмежень і митних зборів. При вивезенні товарів поза кордони Євросоюзу, вони підпадають під митні тарифи та правила перевезень, властиві для кожної держави індивідуально.

 

Предмети, перевезення яких заборонено законом:
•    Наркотики і галюциногени (опіумні, гашиш, марихуана, амфетамін, ЛСД та інші), за виключенням ліків із наркотичними складниками, дозволеними в обігу з терапевтичною метою – за наявності довідки від лікаря з підтвердженням про необхідність приймати дані ліки.
•    Вогнепальна та холодна зброя (ножі – за винятком кухонних та кишенькових; шаблі, пістолети, мисливська зброя тощо), вибухонебезпечні матеріали. Ввезення зброї можливе лише при наявності відповідного дозволу. Радіоактивні матеріали та продукти розпаду.
•    Порнографічна продукція за участю неповнолітніх, звірів, із сценами жорстокості та насильства.
•    Піратські та підроблені копії творів у розумінні авторського права (касети, CD-диски, комп’ютерні програми).
•    Продукти з підробленим товарним знаком – нові або призначені на продаж.
•    Звірі (ані виробів з них), які знаходяться під охороною закону як вимираючі види, згідно з Конвенцією про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES). 

 

Обмеження щодо перевезення тютюнових виробів та алкоголю:
Відповідно до польського законодавства до Литви без мита дозволено ввести тютюнові вироби та алкоголь у кількості, передбаченій для особистого вжитку.
На територію Литви особам, які досягнули 17 років,  можна провезти:
— 1 літр міцних алкогольних напоїв (міцність більше ніж 22,3 %);
— 2 літри середньої міцності алкогольних напоїв (міцність менша 22,3 %);
— 40 цигарок (дві пачки) або 50 грамів тютюну для куріння. При перетині повітряним транспортом – не більше 200 цигарок (10 пачок).
За порушення цих лімітів можуть анулювати візу та депортувати з ЄС на 5 років.

На територію України особи, які досягли 18-річного віку, можуть ввозити алкогольні напої та тютюнові вироби без сплати митних платежів та без письмового декларування з розрахунку на одну людину:
— 200 сигарет або 50 сигар, або 250 г тютюну, або ці вироби в наборі загальною вагою, що не перевищує 250 г;
— 5 л пива, 2 л вина, 1 л міцних (із вмістом спирту більш ніж 22%) алкогольних напоїв.
У митному кодексі є нововведення: якщо турист, який ввозить алкогольні напої та тютюнові вироби в Україну, був відсутній у державі менше, ніж 24 години, товар не звільняється від мита, незалежно від його кількості.

 

Продукти харчування.
Заборонено ввозити:
- молоко та молочні продукти (йогурт, сир, масло і т. ін.);
- м’ясо та  м’ясні продукти (балик, ковбасу та інші продукти тваринного походження);
- алкоголь домашнього виготовлення, і етиловий спирт.
Винятком є це дитяче харчування, риба, морепродукти та 5 кілограмів  свіжих овочів та фруктів. Ковбаси та сало можна перевозити в малій кількості та порізаними шматками для власного споживання. Водночас митник може на власний розсуд вирішувати, чи перевищено дозволені норми і приймати рішення  – вилучати ці продукти чи ні.
Інформацію про правила ввозу до Литви харчових продуктів можна також прочитати на сайтах дипломатичних представництв (консульств).

 

Гроші.
Митні правила Литви дозволяють ввозити і вивозити будь-яку кількість місцевої та іноземної валюти. Декларувати валюту не треба. 

 

Зміст:
1. Що необхідно взяти з собою на роботу в Литву.
2. Документи.
3. Особисті речі.
4. Одяг.
5. Засоби особистої гігієни.
6. Постільна білизна, рушники. 
7. Посуд.
8. Їжа.
9. Сигарети.
10. Медикаменти.
11. Гроші.
12. Спеціальний інструмент.
13. Що ще може знадобитися в Литві.

 

Що необхідно взяти з собою на роботу в Литву.
Живучи вдома, ми подекуди не звертаємо уваги на побутові речі, якими користуємося щодня. Ми оточуємо себе великою кількістю предметів гігієни, побутовою технікою, одягом і здається, що так буде завжди, що все необхідне завжди буде під рукою. Як тільки заболіла голова, ми знаємо, де взяти таблетку і як вона називається. А при необхідності, завжди можна зайти в найближчу аптеку і докупити відсутні препарати. Але, вирушаючи на роботу за кордон, ми не можемо передбачити все, що нам може знадобитися. Особливо, коли їдеш перший раз і не знаєш назв самих елементарних товарів і де їх можна купити. Тому, краще підготуватися заздалегідь і взяти з собою те, що може знадобитися на перший час.
У сьогоднішній статті ми розповімо, що потрібно взяти з собою в Литву, про що варто не забути і як заощадити час в незнайомій країні на придбання того, що можна було взяти з собою з дому.
Звичайно, для кожної людини існує індивідуальний список речей, без яких він не може обходитися. Це і медичні препарати при хронічних хворобах, та спецодяг для роботи. Але є і обов’язковий список, без яких не обійдеться жодна людина. Саме цей набір речей ми і розглянемо.


Документи.
Збір документів для працевлаштування в Литві – це досить довгий і трудомісткий процес. Необхідно зібрати особисті документи та довідки, так і дочекатися паперів від наймача. Але якщо ви вже пройшли всі ці труднощі, то вам залишається лише взяти з собою найнеобхідніше:
    • Закордонний паспорт з відміткою про видачу робочої візи.
    • Документ від роботодавця.
    • Медична страховка.
Всі інші документи повинен надати наймач. До них належить страхування, житло, запрошення на роботу. Але якщо ви хворієте і вам необхідно провезти з собою препарати на курс лікування, то ви повинні надати довідку від лікаря. Якщо ви плануєте їхати на особистому транспорті, то також необхідно надати документи на автомобіль. Ви повинні мати:
    • Права на водіння автотранспортного засобу.
    • Реєстраційне свідоцтво ТЗ.
    • Якщо ви користуєтеся автомобілем за дорученням, то також надати її;
    • Страховий поліс на ТЗ.


Особисті речі.
Щоб зібрати перелік речей, наближених до реальних запитів, ми вивчили велику кількість повідомлень на форумах і всі коментарі до наших статтях. Тому, ми зупинилися на тих особистих речах, про які люди писали найчастіше й відсутність яких вони відчували максимально гостро. Але не забуваймо, що індивідуальні потреби звичайно ж у всіх різні і ви можете сміливо доповнити цей перелік своїми особистими уподобаннями. Якщо у вас, приміром, стоять брекети, то зрозуміло, що потрібно взяти велику кількість засобів по догляду за ними (йоржик, зубна нитка, спеціальна паста, ополіскувач для порожнини рота). Але ми не будемо зупинятися на таких специфічних речах і звернемо увагу на найбільш популярні і широко використовувані.


Одяг.
Вирушаючи на роботу, ви приблизно розумієте, в який час року ви будете там перебувати. Тому, беріть одяг відповідно до сезону. Не треба брати багато речей, адже можливі переїзди або зміна місця роботи. Візьміть найнеобхідніше по сезону, а пізніше можна буде докупити одяг в місцевих магазинах, вона там коштує не дорого. Але є ще кілька нюансів, на які варто звернути увагу:
    • Можливість продовження роботи. Якщо ви розумієте, що зможете залишитися довше, ніж на планований сезон, візьміть кілька речей з перспективою;
    • Умови роботи. Якщо ви заздалегідь знаєте, що будете працювати влітку на рибному заводі, то потрібно взяти з собою теплі речі. На заводі завжди низька температура і вогкість, тому беріть теплі шкарпетки, светр і штани;
    • Регіон роботи. Вирушаючи працювати, обов’язково подивіться яка погода саме в тому регіоні, де ви будете працювати – це вам допоможе максимально правильно відібрати речі, які необхідно взяти з собою.


Засоби особистої гігієни.
У кожного з нас вдома стоїть цілий арсенал всього необхідного. Це шампуні, гелі, бальзами, маски для волосся та інше. Все це везти з собою не обов’язково. Можна взяти лише шампунь і мило, а все інше ви зможете придбати в супермаркетах на місці. Таким чином, ви полегшите свій багаж і вбережете себе від пролився бальзамів і масок.


Постільна білизна, рушники.
Без цього складно обійтися, адже не всі господарі житла нададуть вам постільну білизну, а тим більше рушник. Так і бути впевненим в їх чистоті ви не можете. Тому, візьміть з собою як мінімум один комплект недорогого білизни. Краще взяти 2 маленьких рушники: для тіла та обличчя. Адже великий банний займає багато місця у валізі і довго сохне. Маленьке буде куди зручніше.

 

Посуд.
Як правило, здається житло вже укомплектований великою кількістю посуду для всіх проживаючих. Вам немає потреби везти з собою каструлі і сковорідки. Максимум, можете взяти собі пару тарілок, ложку, вилку і чашку, якщо не сильно любите користуватися громадськими. Зручним буде взяти з собою кілька лотків для їжі. Якщо ви приготуєте їжу, складіть її в лоток і поставте в холодильник. Таким чином, ви не будете займати каструлі і дасте можливість іншим працівникам приготувати в них.


Їжа.
Звичайно, везти з собою їжу на весь термін перебування ніхто не збирається. Але і з порожніми руками не поїдеш, адже їсти в будь-якому випадку захочеться, а можливість відразу купити продукти може бути не завжди. Але, хто знає, що для ввезення в Литву існують певні обмеження. По-перше, це продукти тваринного походження. Не беріть з собою м’ясо, сало, ковбасу, вершкове масло або сир. Їх обов’язково дістануть з сумки і попросять викинути. Крупи і цукор можна ввозити в кількості до 1 кг, але чи потрібні вони вам у такій кількості – не впевнені. Тим більше, що польські продукти деколи дешевше і краще, ніж українські. Тому, можете взяти на перший час невелику баночку кави, півкілограма цукру, маленьку пачку макаронів. Все інше зможете купити в найближчому магазині. І пам’ятайте, що упаковки повинні бути закритими, в заводській упаковці.


Сигарети.
Багато хто вже перейшли на самостійну забивання гільз тютюном, адже так сигарети коштують дешевше, ніж звичні нам готові в пачці. Сигарети – це дуже дороге задоволення в Литві, тому прикордонники ставлять жорсткі умови їх перевезення. Якщо ви їдете на автобусі або машині, то зможете провезти лише 2 пачки. Якщо на літаку 2 блоку. І це за умови, що вам вже виповнилося 17 років. Все інше доведеться купувати вже на місці, при цьому виклавши немаленьку суму. У середньому, пачка сигарет коштує близько 15 злотих. Ось і переведіть на гривні, дорого, правда?


Медикаменти.
Лікарські препарати повинні бути у будь-якому випадку. Адже при виникненні хвороби, важко пояснити провізора в аптеці, що вам потрібно і крім цього, у вас можуть попросити рецепт від лікаря. А їхати в поліклініку при простому отруєння або мігрені не завжди зручно. Тому, запасіться з дому самим необхідним:
    • Індивідуальні лікарські засоби. Тільки ви знаєте, які ліки краще всього вам допомагає і що саме може знадобитися за період роботи в Литві. Можливо, у вас є хронічні хвороби або ви схильні до якого-небудь захворювання.
    • Знеболюючі препарати. Навіть якщо у вас рідко болить голова, ніхто не застрахований від раптового зубного болю або мігрені. Тому, обов’язково візьміть собі препарати для зняття болю, головне, щоб в їх складі не було сильнодіючих та/або наркотичних засобів.
    • Адсорбуючі препарати, показані при харчових отруєннях. Це може бути звичний нам активоване вугілля або інші, відомі вам ліки.
    • Протипростудні. Якщо у вас раптово піднялася температура, відчуваєте озноб, то краще відразу взяти протипростудні медикаменти. Адже ходити до лікаря і відпрошуватися з роботи кожен раз, як підніметься температура, не завжди вийде.


Гроші.
Для іноземців, що їдуть на роботу в Литву, не встановлена конкретна мінімальна сума для ввезення. Все залежить від того, скільки грошей вам потрібно для існування до першої зарплати. Прорахуйте приблизну вартість харчування, оренди житла, кошти на форс-мажорні обставини. Можливо, житло буде надано безкоштовно, харчуватися ви будете в кафе, в якому ви працюєте і форс-мажорів не буде. Це здорово, але буває і навпаки. Тому, дізнайтеся нюанси у роботодавця і приблизно оцініть розмір очікуваних витрат.


Спеціальний інструмент.
Якщо ваша робота пов’язана з використанням спеціалізованого інструменту, швидше за все вам його видасть роботодавець. Будівельникам або працівникам на заводі все необхідне надається в повному обсязі. Звичайно, якщо ви працюєте майстром манікюру і у вас є свій дорогий інструмент, з яким ви працюєте, його можна взяти з собою. Але ось кухареві свій улюблений ніж краще не везти, адже його можуть розцінити, як холодну зброю, і вилучити. Тому, керуйтеся логікою і здоровим глуздом, коли збирати валізи.
Що ще може знадобитися в Литві?
Крім явно необхідних речей, потрібно подбати і про свій комфорт. Адже навіть дрібниці здатні поліпшити наш настрій від перебування в чужій країні.
    • Литовська сім-карта. Придбати картку і ознайомитися з її умовами можна на касі супермаркету, в газетному кіоску, в місцях продажу квитків та проїзних. Користуватися місцевими операторами набагато вигідніше, ніж українськими. Та й просто без зв’язку важко обійтися, адже потрібно підтримувати зв’язок з роботодавцем, господарем житла, співробітниками;
    • Розмовник. Купіть собі розмовник у паперовому вигляді або скачайте на телефон в електронному вигляді. І коли у вас буде час, приділіть його вивчення найнеобхідніших слів і фраз. Вони вам рано чи пізно знадобляться.

 

Зміст:
1. Що таке Tax Free.
2. Як правильно оформити документи для Tax Free.
3. Види Tax Free.


Що таке Tax Free.
Це система повернення податку для іноземців, які купують товар для особистого використання. Для вас це можливість купити товар з хорошою знижкою. Однак крім вигідних цін на товари, можна ще й істотно заощадити, якщо ви повернете собі податок VAT (ПДВ по-нашому), яка нараховується на кожен товар, куплений в торговій мережі - а це від 5% до 23%. Згідно із законодавством Європейського Союзу (ЄС), якщо товар був куплений на території будь-якої країни ЄС і був вивезений за межі території ЄС, то покупець має право на повернення податку на додану вартість (VAT). Це нормальна практика для будь-якої країни, оскільки, як правило, податок ПДВ (VAT) нараховується всередині країни, а при реалізації товарів за межі країни (експорт), застосовуються ціни нетто, тобто без ПДВ (без VAT).

 

Як правильно оформити документи для Tax Free.
Як згадано вище, при вивезенні товарів за межі ЄС є можливість отримати назад частину вартості товару у вигляді повернення VAT. Це і називається оформлення товару за процедурою Tax Free (без податків). Що для цього потрібно? Дотримуйтесь кількох нижче наведеним правилам і ніяких труднощів у вас не виникне:
• Купувати товари потрібно в офіційних магазинах.
В офіційних магазинах ви можете отримати документи на Tax Free, що підтверджують здійснення покупки - касовий чек, фактуру VAT (виписується для юридичних осіб). 
• Запитати продавця, виписують чи в цьому магазині фактури Tax Free. Запитати продавця про фактуру Tax Free слід ще перед покупками. Врахуйте, що часто документ Tax Free можна отримати не у всіх магазинах однієї мережі. Наприклад, що стосується вже згаданих Tesco і Auchan, то Tax Free виписуються тільки в магазинах, розташованих близько до кордону з Україною, Білоруссю, Росією. Це в таких містах як Перемишль, Жешув, Люблін, Бялисток і інших прикордонних містах. Наприклад, у Кракові чи Катовіце в Tesco або Auchan ви документа Tax Free не отримаєте. Однак, наприклад, Ikea виписує документ Tax Free в будь-якому магазині Польщі. Тому радимо вам з'ясувати це на стійці обслуговування клієнта, ще до початку здійснення покупок. 
• З'ясуйте умови, при яких вам такий документ випишуть. Ці умови, дуже часто, в різних магазинах різні. Особливо це важливо, коли ви робите покупки в великих супермаркетах. Там є ряд обмежень і вимог, порушивши які, вам документ Tax Free НЕ випишуть. Наприклад, в супермаркетах Tesco умовою для отримання документа Tax Free є здійснення покупки на суму не менше 200 злотих кількість артикулів в чеку не більше 14. Причому різну кількість того ж товару вважається одним артикулом (тобто, якщо ви купуєте 10 упаковок однакового йогурту, то це один артикул). Ви повинні контролювати кількість артикулів в чеку самі, або попросити касира, щоб він вам порахував правильно, тому що вам потім потрібно буде фактуру Tax Free виписувати. У Auchan ситуація трохи краща, при мінімальній сумі покупки 200 злотих, кількість артикулів в чеку може становити до 50.
• Оплачуючи товар, попросіть оформити вам Tax Free. Tax Free - це окремий документ, в якому продавець вказує перелік всіх товарів, на які буде здійснюватися повернення податку, обов'язково вписує дані вашого паспорта (ім'я, прізвище, серію і номер паспорта, адреса проживання), а також прикріплює касовий чек. Тому, продавцеві, який буде виписувати вам Tax Free потрібно буде надати свій закордонний паспорт. Як правило, його оформляють в спеціальних пунктах обслуговування клієнтів.
• Перевірте ваші дані, які вносяться в документ.
Будьте уважні, в разі помилки вам можуть не поставити печатку на кордоні, або не повернути кошти.
• Зробіть електронну реєстрацію всіх ваших документів Tax Free.

 

Види Tax Free.
Податок на додану вартість можна повернути повністю або частково (з комісією). У першому випадку магазин виписує свій документ Tax Free, у другому - користується послугами глобальних операторів по поверненню коштів Tax Free. І один і другий варіант мають свої переваги і недоліки.
• Перший варіант - повернення 100% податку VAT. Тобто ви, під час наступного візиту до Литви, отримаєте від магазину готівкою 100% податку VAT, яка вказана в документі Tax Free і касовому чеку.
• Другий варіант - повернення податку по Tax Free з допомогою глобального оператора. Цей варіант вигідний буде саме для тих мандрівників, які не планують повертатися в той магазин якого було придбано виріб. В цьому випадку у вас буде можливість повернути кошти за Tax Free в пунктах видачі грошей цього оператора, або його партнерів, які перебувають часто в вашому місті.
Який відсоток TAX FREE на товари?
У ціні кожного товару, який продається в магазині, обов'язково включена вартість податку VAT (аналог нашого ПДВ). Ставки цього податку є різними для різних товарів. На деякі товари можуть нараховуватися ставки податку 8% і 5%. Ставки VAT для кожного продукту будуть вказані в товарному чеку. Однак якщо ви плануєте повертати TAX Free, то вигідніше купувати по максимуму товарів, що мають найвищу ставку податку VAT.
Важливо розуміти, що податок VAT нараховується на вартість товару нетто (тобто без податку), а ціна вказана на ціннику, як правило, брутто (тобто вже з податком). Ставки VAT для кожного продукту будуть вказані в товарному чеку. Відповідно, якщо ви плануєте повертати TAX Free, то вигідніше купувати по максимуму товарів, що мають найвищу ставку податку VAT.

 

• Заповнена спеціальна анкета;

Заповнюється анкета в 3 екземплярах польською мовою, друкованими літерами. 2 анкети для уряду, одна залишається вам як підтвердження складання внеску. Безкоштовний примірник анкети ви завжди можете отримати в Wydziale do Spraw Cudzoziemców;

• 4 фотографії 3,5cm x 4,5cm зроблені не пізніше 6 місяців до дня подачі документів;

• Оригінал закордонного паспорта і 2 екземпляри копій всіх сторінок паспорта (можна зробити на місці);

• Підтвердження оплати за карту побуту (чек). Каса також знаходиться в приміщенні;

• Медична страховка на період перебування в Польщі;

• Документ, який є підставою для отримання карти побиту (для студентів - zaświadczenie o przyjęciu na studia, за програмою возз'єднання - карта побиту чоловіка/дружини, по роботі - контракт про працевлаштування і т.д.);

• Відбитки пальців для біометрії (знімає співробітник на місці);

• Підтвердження джерела постійного доходу або наявності достатнього обсягу коштів для проживання в Польщі протягом терміну дії карти. Таким підтвердженням може бути виписка стану банківського рахунку (wyciąg z konta bankowego).

Розраховується виходячи з мінімальної необхідної суми для проживання - близько 700 PLN на місяць + оплата за житло на весь період дії карти + оплата за навчання (якщо карта виробляється на основі навчання) та гроші на квиток додому.

 У різних містах вимоги можуть дещо відрізнятися, тому слід бути готовим до того, що від вас попросять:

• Оригінал свідоцтва про народження і присяжний переклад документа на польську мову (для отримання ПМП за походженням);

• Документи на право власності на нерухомість або договір про оренду житла (umowa najmu). Для студентів, котрі проживають у гуртожитку - документ від адміністратора гуртожитку;

• Копії оплати комунальних послуг, інтернету і тд.;

• Постійна прописка (zameldowanie), якщо є - ця адреса буде вказана на зворотному боці вашої карти побиту.

Зміст:
    1. Специфіка банківських установ.
    2. Переваги банківського рахунку в Литві.

 

Специфіка банківських установ.
На сьогоднішній день в Литві діють 7 банківських установ і 5 філій іноземних банків. При цьому відкрити рахунок нерезиденту можливо не у всіх установах, що обгрунтовано політикою самих банків по відношенню до клієнтів-нерезидентів. Крім того, литовська банківська система пережила два великі скандали, пов'язані з банкрутством банківських установ, які спеціалізувалися на обслуговуванні іноземців, в тому числі і громадян з СНД. А так як система досі ще повністю не відновилася від виведення з ринку банків Snoras і Ukio Bankas, то банки вкрай обережно ставляться до нових клієнтів-нерезидентів.
Якщо ж є необхідність відкриття рахунку в Литві, то тільки 4 банки з представлених в країні надають цю послугу нерезидентам, два з яких пропонують відкрити рахунок віддалено через посередників в Києві без необхідності відвідування Литви. Обслуговування російською мовою можна отримати лише в Medicinos Bankas, Finasta, Meridian Trade Bank і Citadele. Останній є дочірнім банком латвійського Citadele. Meridian Trade Bank працює в якості представництва латвійського банку. Після переходу Литви з 1 січня 2015 року на євро платежі всередині Євросоюзу значно подешевшали, а в багатьох банках здійснюються безкоштовно. Відкриття рахунку через посередників обійдеться в середньому в 300 євро з урахуванням комісії банку та доставки документів кур'єрською поштою в Київ. Головними перевагами рахунки в Литві є його мультивалютність, наявність відмінного інтернет-банку, послуги мобільного банку, можливість замовлення дебетних карт класу Gold. Усі вклади захищені законом "Про гарантування вкладів Литовської Республіки" в загальній сумі до 100000 євро на одну особу в одному банку. Процес відкриття рахунку через посередника відбувається наступним чином: співбесіда з клієнтом в рамках процедури "знай свого клієнта", заповнення та подання заявки в банк, встановлення особистості клієнта за допомогою процедури ідентифікації, видача реквізитів рахунку клієнта, перерахування клієнтом суми коштів від власного імені на даний рахунок, отримання Tan-генератора, пароля і ключів доступу до інтернет-банку, видача клієнту оригіналу договору, підписаного банком, інструктаж клієнта по користуванню інтернет-банком. У разі якщо клієнт замовив платіжну карту, то отримати її він зможе, як правило, через 2-4 тижні після сплати комісії за її випуск. З огляду на викладене, Литва не є еталонної юрисдикцією для відкриття рахунку, і тому при можливості варто вибрати іншу юрисдикцію. У самій Європі на дану послугу пропозиція перевищує попит.

 

Переваги банківського рахунку в Литві:
    • банки Литви дозволяють відкрити рахунки як резидентам, так і нерезидентам;
    • є можливість вибрати банк відповідно до цілей бізнесу (в країні діють як маленькі місцеві банки, так і найбільші скандинавські банківські групи);
    • можливість відкриття банківських рахунків для фізичних осіб - громадян України, РФ, Білорусі та інших країн СНД;
    • широке поширення російської мови (інтернет-банкінг, співробітники банків);
    • - наявність мультивалютного рахунку;
    • державна гарантія повернення вкладів до 100 000 євро в одному банку;
    • відсутність валютного контролю в країні, доступність засобів і переклади в будь-який час доби.

Людям, котрі часто подорожують, а також тим, хто працює та живе у Польщі рано чи пізно доведеться відкрити рахунок у польському банку. Як це зробити швидко й «безболісно» — читай в нашому спеціальному матеріалі.

Рахунок в польському банку вам знадобиться для оплати за товари чи послуги, а також дозволить розширити власну бізнес-сферу, адже таким чином ви зможете розраховуватися з європейськими компаніями, а не лише тими, які працюють у Польщі. Тим більше, що для відкриття такого рахунку не знадобляться тонни документів. Зазвичай достатньо закордонного паспорту та ідентифікаційного коду.

Почнімо з того, що не варто реєструватися онлайн, найбільш швидким та ефективним способом буде звернутися безпосередньо в обраний вами банк, де на місці можна здати всі документи та заповнити необхідні заяви.

 

Які документи потрібні для відкриття рахунку?

Відкрити рахунок може кожен українець, котрий зможе підтвердити свою особистість. Мова йде, звісно, про паспорт. Українські документи та посвідки тут вам зовсім не знадобляться. Тому краще мати при собі закордонний паспорт та посвідку на проживання. Деякі банки додатково вимагають номер PESEL (його ви можете отримати, звернувшись до державної адміністрації населеного пункту, де ви проживаєте, або де зареєстрований ваш працедавець).

Не виключено, що працівник банку може попросити вас надати йому також додаткові документи, такі як підтвердження про місце проживання. Не легковажте цими умовами і запам’ятатйте: чим більше документів ви підготуєте – тим більше шансів, що ви відкрите свій рахунок під час свого першого візиту в банківську установу.

 

На що варто звернути увагу?

Зазвичай за користування карткою й рахунком стягується певна плата. Хоч існує перелік банків, які такої плати не знімають. Проте будьте обережні і детально з’ясуйте, чи не зніматиметься у вас комісія під час користування іншим банкоматом або ж під час безготівкових переказів. Загалом – просто завжди ретельно вивчайте договір перш, ніж його підписати.

До речі, деякі банки пропонують відкриття спільного рахунку для подружжя, але обоє в парі повинні мати однаковий статус резиденції.

Цікаву пропозицію для українців підготував банк PKO BP, який не стягує комісій. Ви можете увійти на сайт і отримати всю необхідну інформацію, до того ж – українською мовою. 

 

Підписання договору з банком

Будьте особливо пильними під час підписання угоди. Якщо ви розумієте польську – ретельно його прочитайте, аби там не було підводних каменів. На щастя, чимало банків запустили роботу кол-центрів, де працюють фахівці зі знанням української мови. Проте якщо такого немає – ви можете попросити когось зі знайомих або навіть громадянина Польщі, які зможуть вам допомогти і роз’яснити умови договору перед його підписанням.

 

Що робити, якщо ви хочете змінити банк?

В такому випадку варто пам’ятати, що ви можете розірвати договір зі своїм банком тоді, коли вам заманеться. Проте після подачі заявки на розірвання договору має пройти 30 днів для того, аби ваш банк закрив рахунок, а кошти переказав на рахунок того банку, який ви собі оберети. В такому випадку краще з всіма питаннями щодо документів звернутися до вашого нового банку і пояснити ситуацію. Він і займеться вашим «переведенням».

Безкоштовна консультація

Телефонуйте, ми завжди раді вашому дзвінку