Зміст:

  1. Що таке робоча віза.
  2. Необхідні документи для робочої візи.
  3. Підсумки.

Що таке робоча віза.

Естонія - Балтійська держава член Європейського союзу, НАТО і учасник Шенгенської угоди. Незважаючи на низький рівень безробіття 5,7% в країні відчувається нестача робочої сили, але для офіційного працевлаштування іноземцю потрібна робоча віза в Естонію.

Робоча віза — це спеціальний дозвіл міграційної служби Естонії на роботу за наймом та проживання в країні в період дії трудового договору.

Для відкриття робочої візи необхідно запрошення від керівника естонської фірми або конкретного роботодавця. Підставою для відкриття може служити і підписаний трудовий контракт.

Віза Д або робоча віза в Естонію - це довгострокова віза, яка видається іноземцю на період до 12 місяців або 365 днів для одноразового або багаторазового перебування в Естонії. Крім того, на підставі естонської візи Д можна відвідувати країни Шенгенської зони терміном до 90 днів.

Візу Д в Естонії часто називають робочою візою, так як її отримують в основному з метою короткострокової роботи. У деяких випадках робочу візу Д оформляють для того, щоб в'їхати в країну, приступити до роботи, «закріпитися» в Естонії і надалі клопотати про отримання посвідки на тимчасове проживання. Короткострокова робота - це не єдина причина для отримання візи Д.

 

Необхідні документи для робочої візи.
Для оформлення робочої візи в Естонію для українців необхідно подати наступні документи:
-    Закордонний паспорт і копію. Термін дії на 3 місяці повинен перевищувати дату закінчення робочої візи;
-    Паспорт громадянина України та копію;
-    Візову анкету, заповнену на естонському або англійською мовою з датою і підписом;
-    1 фото 3,5 х 4,5 см;
-    Медичну страховку з покриттям 30 тис. євро;
-    Оригінал і копію трудового договору або запрошення на роботу;
-    Письмове підтвердження про надання запрошує фірмою житла або документ про бронювання номера в готелі.
У професіоналів можуть додатково замовити диплом про освіту. Подбайте про переведення документа на естонська або англійську мову заздалегідь.
Заявки розглядають протягом 7-14 днів.
Безперервне проживання та робота в Естонії протягом 5 років дає право на подачу прохання про надання ПМП.

 

Підсумки.
Незважаючи на низький рівень безробіття, Естонська Республіка відчуває брак професійних кадрів. Рівень заробітної плати в Естонії хоч і не найвищий серед країн Євросоюзу але всеж вище ніж в Україні. Тому багато українців все ж вибирають цю країну для працевлаштування. Попитом користуються айтішники, програмісти, конструктори складного обладнання. Потрібні слюсарі, наладчики, зварювальники, водії і будівельники. Є вакансії для сезонних сільськогосподарських робітників.
За даними статистичного управління 50% робочих місць можуть бути надані кандидатам без знання естонської мови. Для IT-спеціалістів набагато важливіше володіння англійською мовою.
Хочете знайти роботу в Естонії? Заповніть анкету на нашому сайті і наші менеджери зв’яжуться з Вами і запропонують найактуальніші вакансії.
 

Зміст:
1. Банківська система.
2. Переваги Естонських банків.
3. Використання рахунків у естонських банках.
4. Підсумки.

 

Банківська система.
Естонія - одна з перших країн у пострадянському просторі, що вступила в Європейський Союз. Тому вже з 2004 року в державі почався розвиток економічної та фінансової сфери, при цьому рівень життя населення значно зріс. Згідно з підрахунками Світового банку, за показниками ВВП Естонія займає вагоме місце в ряді країн з високим рівнем доходу. За показниками Організації економічного співробітництва та розвитку, класифікуючи країни за можливістю ризику, естонська держава займає нульову позицію. Безсумнівно економічний підйом Естонії багато в чому залежить від розвитку банківської сфери. Банки Естонії мають такі переваги: перспективність, обережність у виборі партнерів, надійність. Тому все частіше і частіше клієнти, які бажають зберігати свої вклади в іноземних установах, звертаються в естонські банки. Громадяни СНД, в тому числі і клієнти з України, довіряють банківській системі Естонії.

 

Переваги естонських банків.
Оскільки банки знаходяться в економічно розвиненій державі, рахунками можна управляти дистанційно. Серед сучасних методів управління - інтернет-банкінг. Існує також видача платіжних карт. Процес оформлення документів здійснюється просто, без ускладнень. Пакет необхідних документів, безумовно, вимагає переклад на англійську мову, при цьому копії завіряти у нотаріуса не обов'язково. Відкрити рахунок можна в найкоротші терміни, а вартість такої послуги цілком прийнятна для іноземних клієнтів. Процес відкриття рахунку для фізичної особи триває близько десяти днів. Для юридичних осіб ця процедура займе максимум два тижні. Здійснити відкриття рахунку можна за допомогою законних довірених осіб і через філії банків. Серед персоналу присутні російськомовні фахівці, здатні надати грамотну та кваліфіковану консультацію російською мовою. Це значно підвищить рівень розуміння між клієнтом і співробітником банку.
Гарантований захист персональної інформації. Естонські банки забезпечують конфіденційність вкладів. Відповідно до законів держави, фінансові центри можуть зберігати особисті дані клієнтів, але надавати інформацію про персональні рахунки вони права не мають. Фінансові установи Естонії співпрацюють з банківськими структурами Скандинавського півострова і прибалтійськими країнами. Через це в естонській державі банки часто пропонують свою допомогу при відкритті рахунків і грошових вкладів в Литві, Латвії, Норвегії, Данії, Швеції і Фінляндії.
 

Використання рахунків у естонських банках.
Регулятором банківської системи Естонії є Центральний банк, який забезпечує розвиток і стабільність фінансової системи країни. Європейський фонд гарантування вкладів здійснює належний захист активів клієнтів в Естонії, а більшу частину ринку фінансових послуг займає капітал іноземних банків. Більшість естонських банків пропонують своїм клієнтам повний спектр банківських послуг.
В естонських банках особисті та корпоративні рахунки можуть відкрити як резиденти, так і нерезиденти цієї держави.
Основні послуги, які надають банки Естонії: розрахунково-касові операції, відкриття ощадних, інвестиційних та мультивалютних рахунків, віддалене управління рахунком, а також рішення в сфері фінансів, страхування, бухгалтерської справи.

 

Підсумки.
Можемо виділити наступні переваги естонських банків:
1.    Швидка процедура відкриття рахунку.
2.    Відносно низькі тарифи на обслуговування.
3.    Наявність мультивалютних рахунків.
4.    Гарантування вкладів в розмірі 100 000 EUR.
5.    Російськомовний персонал.
 

Зміст:
1. На що звернути увагу.
2. Пасажирська декларація.
3. Оподаткування.
4. Дозволено провозити.
5. Вибір митного коридору.
6. Декларування готівкових грошей.

 

На що звернути увагу.
Плануючи поїздку до Естонії  необхідно звернути увагу на чинні митні правила та норми перевезень товарів. Це дозволить уникнути непорозумінь з митною службою на кордоні.
При перетині кордону проходите два види контролю: паспортний і митний. Прикордонники обох держав можуть попросити у вас уточнити ваші особові дані, попросити пред’явити страховку, назвати причину виїзду/в’їзду чи запитати, що ви везете. На митному контролі ваш багаж перевіряють на предмет перевезення заборонених продуктів і речей, чи перевищення їх дозволеної кількості.
Європейський Союз є безмитною зоною. Товари, куплені в одній країні ЄС, можуть бути ввезені до іншої без кількісних обмежень і митних зборів. При вивезенні товарів поза кордони Євросоюзу, вони підпадають під митні тарифи та правила перевезень, властиві для кожної держави індивідуально. 

 

Пасажирська декларація.
Пасажир зобов’язаний надати пасажирську декларацію, якщо він має при собі:
– товар некомерційного характеру, вартість якого перевищує неоподатковуваний мінімум у 300 євро, а для авіа- і морських пасажирів – 430 євро, або кількість якого перевищує граничні неоподатковані кількісні норми;
– товар комерційного характеру, вартість якого перевищує 21,98 євро;
– товар та особисті речі, на ввіз і вивіз яких встановлені обмеження.
Пасажир зобов’язаний подати митну декларацію, якщо він має при собі:
– придбаний за межами Європейського Союзу товар, вартість якого перевищує 1000 євро або кількість 1000 кг;
– ввозиться в Естонію в якості товару транспортний засіб.
 

Оподаткування.
Імпортований товар у багажі пассажира, придбаний для особистого користування (крім алкоголю, тютюнових виробів і палива) звільнений від оподаткування митом, податком з обороту і акцизом, якщо загальна вартість його на одну особу не перевищує 300 євро, а для авіа- і морських пасажирів – 430 євро.
Привезений пасажиром товар, що перевищує неоподатковувану податком вартість або кількість, обкладається митом, податком з обороту і акцизом. Якщо вартість оподатковуваних митом товарів не перевищує 700 євро, можна вибирати, чи обкладаються товари:
– митом, згідно єдиної митної тарифікації, по кожному товарному артикулу окремо, або
– митом за єдиною ставкою на всі товари на 2,5%.
Якщо вартість оподатковуваного митом товару перевищує 700 євро або товар ввозиться в державу в комерційних цілях, оподаткування митом за єдиною ставкою в 2,5%.
УВАГА! Єдину ставку мита в 2,5% не застосовують для тютюнових виробів.

 

Дозволено провозити.
Пасажиру, що прибуває з-за меж Європейського Союзу в Естонію дозволено привозити з собою для особистого користування без обкладення податками тютюнові вироби, алкоголь і моторне паливо в таких кількостях.
Тютюнові вироби (пасажиру повинно бути не менше 18 роеів):
– 40 сигарет * або
– 100 сигарилл * або
– 50 сигар* або
– 50 грамів паливного тютюну * або
– 50 грамів жувального тютюну *.
УВАГА! Позначені (*) кількості дозволено комбінувати з урахуванням, що кожна кількість складає 100% і всього можна привезти до 100%. Приклад комбінування: 20 сигарет (50% від 40) і 25 сигар (50% від 50).
Алкоголь (пасажиру повинно бути не менше років 18):
– вина до 4 літрів (крім ігристого і лікерного);
– пива до 16 літрів;
– 2 літри алкогольних напоїв з вмістом алкоголю до 22% (у тому числі ігристого і лікерного вина) або літр міцних алкогольних напоїв (із вмістом алкоголю понад 22%) *.
УВАГА! Позначені (*) кількості дозволено комбінувати з урахуванням, що кожне кількість складає і всього можна привезти 100% до 100%. Приклад комбінування: 1,5 л напою з вмістом алкоголю до 22% (75% від 2-х літрів) та додатково 0,25 л напою з вмістом алкоголю понад 22% (25% +1 від літра).
Моторне паливо:
– моторне паливо в стандартному паливному баці моторно-транспортного засобу (в тому числі в стандартному видатковому танку і баку водномоторного транспортного засобу) для використання в тому ж моторно-транспортному засобі;
– протягом одного дня при первинному в’їзді в Естонію, окрім палива, що знаходиться в баку, до 10 літрів палива на моторно-транспортне засіб для використання в тому ж моторно-транспортному засобі.

 

Вибір митного коридору.
На прикордонному пункті, де можливий вибір контрольного коридору, пасажир вибирає зелений / синій коридор, якщо у нього є з собою товар, що не підлягає декларуванню і не перевищує граничні норми.
Червоний коридор пасажир вибирає в тому випадку, якщо у нього з собою:
– підлягає обкладенню податками товар;
– товар, на який накладено обмеження або заборона;
– товар у кількості, що перевищує граничні норми.
На прикордонному пункті, де немає митних коридорів, пасажиру слід звернутися для оподаткування товару або пред’явлення спеціального дозволу до митного або прикордонного чиновника.

 

Декларування готівкових грошей.
Якщо фізична особа, що в’їжджає в Європейський Союз або виїжджає з Європейського Союзу, має при собі готівку в розмірі 10 000 євро або більше, то вона зобов’язана подати декларацію про готівку. Цей обов’язок встановлений постановою Європейського парламенту та Ради Європи (ЄС) № 1889/2005 щодо перевірки готівки, що ввозиться в співтовариство або вивозиться зі спільноти, починаючи з 15 червня 2007 р.
З травня 2010 року з набранням чинності ст.481 Закону про митницю та постанови Міністра фінансів № 24 від 31 березня 2010 року “Порядок декларування готівки, форма для декларування готівкових грошей та інструкція з її заповненню” (2010 RTL, 18, 320) додається обов’язок декларувати готівкові гроші і в тому випадку, якщо для транспортування готівки застосовується послуга з перевезення. В цьому випадку декларацію про готівку при ввезенні готівкових грошей представляє одержувач, а при вивезенні – відправник.
Таким чином, обов’язок декларування готівкових грошей існує як у фізичної, так і у юридичної особи, яка переправляє готівкові гроші в розмірі 10 000 євро або більше в Європейський Союз або з Європейського Союзу.
Підлягають декларуванню готівкові гроші:
– наявні в обігу в якості платіжного засобу банкноти (паперові гроші) і монети;
– чеки, в т. ч. дорожні чеки;
– боргові розписки;
– грошові картки;
– акції.
Форми декларації доступні на сайті Податково-митного департаменту Естонії. Для використання форм їх потрібно роздрукувати і заповнити, або роздрукувати, заздалегідь заповнивши на екрані. Форми можна отримати і в ході здійснення митних формальностей у співробітника митниці.

 

Зміст:
1. Що необхідно взяти з собою на роботу в Естонію.
2. Документи.
3. Особисті речі.
4. Одяг.
5. Засоби особистої гігієни.
6. Постільна білизна, рушники.
7. Посуд.
8. Сигарети.
9. Медикаменти.
10. Гроші.
11. Спеціальний інструмент.
12. Що ще може знадобитися в Естонії.

 

Що необхідно взяти з собою на роботу в Естонію.
Живучи вдома, ми подекуди не звертаємо уваги на побутові речі, якими користуємося щодня. Ми оточуємо себе великою кількістю предметів гігієни, побутовою технікою, одягом і здається, що так буде завжди, що все необхідне завжди буде під рукою. Як тільки заболіла голова, ми знаємо, де взяти таблетку і як вона називається. А при необхідності, завжди можна зайти в найближчу аптеку і докупити відсутні препарати. Але, вирушаючи на роботу за кордон, ми не можемо передбачити все, що нам може знадобитися. Особливо, коли їдеш перший раз і не знаєш назв самих елементарних товарів і де їх можна купити. Тому, краще підготуватися заздалегідь і взяти з собою те, що може знадобитися на перший час.
У сьогоднішній статті ми розповімо, що потрібно взяти з собою в Естонію, про що варто не забути і як заощадити час в незнайомій країні на придбання того, що можна було взяти з собою з дому.
Звичайно, для кожної людини існує індивідуальний список речей, без яких він не може обходитися. Це і медичні препарати при хронічних хворобах, та спецодяг для роботи. Але є і обов’язковий список, без яких не обійдеться жодна людина. Саме цей набір речей ми і розглянемо.

 

Документи.
Збір документів для працевлаштування в Естонії – це досить довгий і трудомісткий процес. Необхідно зібрати особисті документи та довідки, так і дочекатися паперів від наймача. Але якщо ви вже пройшли всі ці труднощі, то вам залишається лише взяти з собою найнеобхідніше:
•    Закордонний паспорт з відміткою про видачу робочої візи;
•    Документ від роботодавця;
•    Медична страховка.
Всі інші документи повинен надати наймач. До них належить страхування, житло, запрошення на роботу. Але якщо ви хворієте і вам необхідно провезти з собою препарати на курс лікування, то ви повинні надати довідку від лікаря. Якщо ви плануєте їхати на особистому транспорті, то також необхідно надати документи на автомобіль. Ви повинні мати:
• Права на водіння автотранспортного засобу. Реєстраційне свідоцтво ТЗ;
• Якщо ви користуєтеся автомобілем за дорученням, то також надати її;
•    Страховий поліс на ТЗ.

 

Особисті речі.
Щоб зібрати перелік речей, наближених до реальних запитів, ми вивчили велику кількість повідомлень. Тому, ми зупинилися на тих особистих речах, про які люди писали найчастіше й відсутність яких вони відчували максимально гостро. Але не забуваймо, що індивідуальні потреби звичайно ж у всіх різні і ви можете сміливо доповнити цей перелік своїми особистими уподобаннями. Якщо у вас, приміром, стоять брекети, то зрозуміло, що потрібно взяти велику кількість засобів по догляду за ними (йоржик, зубна нитка, спеціальна паста, ополіскувач для порожнини рота). Але ми не будемо зупинятися на таких специфічних речах і звернемо увагу на найбільш популярні і широко використовувані.
 

Одяг.
Вирушаючи на роботу, ви приблизно розумієте, в який час року ви будете там перебувати. Тому, беріть одяг відповідно до сезону. Не треба брати багато речей, адже можливі переїзди або зміна місця роботи. Візьміть найнеобхідніше по сезону, а пізніше можна буде докупити одяг в місцевих магазинах, вона там коштує не дорого. Але є ще кілька нюансів, на які варто звернути увагу:
•    Можливість продовження роботи. Якщо ви розумієте, що зможете залишитися довше, ніж на планований сезон, візьміть кілька речей з перспективою. Але не багато, раптом ви в підсумку не залишитеся;
•    Умови роботи. Якщо ви заздалегідь знаєте, що будете працювати влітку на рибному заводі, то потрібно взяти з собою теплі речі. На заводі завжди низька температура і вогкість, тому беріть теплі шкарпетки, светр і штани;
•    Регіон роботи. Вирушаючи працювати влітку в ресторан на Балтійському морі, ви повинні розуміти, що там не буде звичної нам річної температури в 35℃. Це Балтика, там погода рідко буває спекотною і безхмарною. Тому, обов’язково візьміть легку куртку з капюшоном і теплі речі.

 

Засоби особистої гігієни.
У кожного з нас вдома стоїть цілий арсенал всього необхідного. Це шампуні, гелі, бальзами, маски для волосся та інше. Все це везти з собою не обов’язково. Можна взяти лише шампунь і мило, а все інше ви зможете придбати в супермаркетах на місці. Таким чином, ви полегшите свій багаж і вбережете себе від пролився бальзамів і масок.

 

Постільна білизна, рушники.
Без цього складно обійтися, адже не всі господарі житла нададуть вам постільну білизну, а тим більше рушник. Так і бути впевненим в їх чистоті ви не можете. Тому, візьміть з собою як мінімум один комплект недорогої білизни. Краще взяти 2 маленьких рушники: для тіла та обличчя. Адже великий банний займає багато місця у валізі і довго сохне. Маленьке буде куди зручніше.

 

Посуд.
Як правило, здається житло вже укомплектоване великою кількістю посуду для всіх проживаючих. Вам немає потреби везти з собою каструлі і сковорідки. Максимум, можете взяти собі пару тарілок, ложку, вилку і чашку, якщо не сильно любите користуватися громадськими. Зручним буде взяти з собою кілька лотків для їжі. Якщо ви приготуєте їжу, складіть її в лоток і поставте в холодильник. Таким чином, ви не будете займати каструлі і дасте можливість іншим працівникам приготувати в них.

 

Сигарети.
Багато хто вже перейшли на самостійне забивання гільз тютюном, адже так сигарети коштують дешевше, ніж звичні нам готові в пачці. Сигарети – це дуже дороге задоволення в Естонії, тому прикордонники ставлять жорсткі умови їх перевезення. Більш детально про кількісні обмеження Ви можете прочитати в нашій статті Митні правила. Все інше доведеться купувати вже на місці, при цьому виклавши немаленьку суму.

 

Медикаменти.
Лікарські препарати повинні бути у будь-якому випадку. Адже при виникненні хвороби, важко пояснити провізору в аптеці, що вам потрібно і крім цього, у вас можуть попросити рецепт від лікаря. А їхати в поліклініку при простому отруєннї або мігрені не завжди зручно. Тому, запасіться з дому самим необхідним:
•    Індивідуальні лікарські засоби. Тільки ви знаєте, які ліки краще всього вам допомагає і що саме може знадобитися за період роботи в Естонії. Можливо, у вас є хронічні хвороби або ви схильні до якого-небудь захворювання.
•    Знеболюючі препарати. Навіть якщо у вас рідко болить голова, ніхто не застрахований від раптового зубного болю або мігрені. Тому, обов’язково візьміть собі препарати для зняття болю, головне, щоб в їх складі не було сильнодіючих та/або наркотичних засобів.
•    Адсорбуючі препарати, показані при харчових отруєннях. Це може бути звичне активоване вугілля або інші, відомі вам ліки.
•    Протипростудні. Якщо у вас раптово піднялася температура, відчуваєте озноб, то краще відразу взяти протипростудні медикаменти.

 

Гроші.
Для іноземців, що їдуть на роботу в Естонію, потрібно прорахувати приблизну вартість харчування, оренди житла, кошти на форс-мажорні обставини. Можливо, житло буде надано безкоштовно, харчуватися ви будете в кафе, в якому ви працюєте і форс-мажорів не буде. Це здорово, але буває і навпаки. Тому, дізнайтеся нюанси у роботодавця і приблизно оцініть розмір очікуваних витрат.

 

Спеціальний інструмент.
Якщо ваша робота пов’язана з використанням спеціалізованого інструменту, швидше за все вам його видасть роботодавець. Будівельникам або працівникам на заводі все необхідне надається в повному обсязі. Звичайно, якщо ви працюєте майстром манікюру і у вас є свій дорогий інструмент, з яким ви працюєте, його можна взяти з собою. Але ось кухареві свій улюблений ніж краще не везти, адже його можуть розцінити, як холодну зброю, і вилучити. Тому, керуйтеся логікою і здоровим глуздом, коли збирати валізи.

 

Що ще може знадобитися в Естонії.
Крім явно необхідних речей, потрібно подбати і про свій комфорт. Адже навіть дрібниці здатні поліпшити наш настрій від перебування в чужій країні.
•    Сім-карта. Придбати картку і ознайомитися з її умовами можна на касі супермаркету, в газетному кіоску, в місцях продажу квитків та проїзних. Користуватися естонськими операторами набагато вигідніше, ніж українськими. Та й просто без зв’язку важко обійтися, адже потрібно підтримувати зв’язок з роботодавцем, господарем житла, співробітниками;
•    Гроші. Купіть валюту на перший час, ще перебуваючи в Україні, щоб не бігати в пошуках обмінників;
•    Розмовник. Якщо ви погано володієте естонською мовою, купіть собі розмовник у паперовому вигляді або скачайте на телефон в електронному. І коли у вас буде час, приділіть його вивчення найнеобхідніших слів і фраз. Вони вам рано чи пізно знадобляться.
 

Зміст:
1.    Що таке Tax Free в Естонії. 
2.    Важливі умови оформлення.
3.    Повернення tax free на митниці.

 

Що таке Tax Free в Естонії. 
Це частина витрачених на покупки в цій країні грошей. Так зване повернення ПЗО - податку з обороту (до речі, в Естонії він називається "käibemaks"). Цей податок входить в ціну будь-якого товару. Повернути можуть 20% від витраченої суми. Але! Є нижня межа суми повернення, в Естонії це - 38,36 євро. Тобто з цієї суми можна повернути трохи менше 4 євро. Обмежень - за які товари повертають tax free, в Естонії немає. По-друге, слід знати, що хоча по системі tax free і працюють багато магазинів, але багато - це не означає всі. Бувають і винятки, такі торгові точки, де на повернення грошей не варто розраховувати. Тому перед покупками потрібно звернути увагу на стікери на вхідних дверях або на касі. Ці наклейки повідомляють, що магазин працює з компаніями Global Refund або Premier tax free. На стікерах має бути зазначено: "Tax Free", "Tax Free sopping" або "Tax Free for tourists".
Якщо наклейки немає, можна уточнити у продавця, але, як правило, немає стікера - немає і чеків tax free.
Не соромтеся при оплаті товару говорити, що хочете отримати tax free, продавець ж не може здогадуватися про ваші наміри. Як правило, навіть найскромніших знань в англійській мові вистачає для пояснення з персоналом торгової точки.

 

Важливі умови оформлення.
Треба пам'ятати, что tax free оформляється на будь-яку кількість чеків з ОДНОГО магазину. Якщо ви витратили набагато більше 38,36 євро, але в різніх торгових центрах, на повернення грошей розраховувати не варто. Тому якщо ви їдете компанією, іноді буває, вигідно скооперуватися и пробити всі покупки на один чек, і тоді всі чеки будуть в однієї людини. А потім суму tax free поділити пропорційно, та й все. Приготуйтеся, що для оформлення Tax Free чека у вас запитають закордонний паспорт. Якщо торговий центр, де ви робите покупки, великий, то оформлення відбувається на інформаційній стійці, маленькі магазинчики дають необхідний папір, що називається, не відходячи від каси. Вам запропонують розписатися на бланку Tax Free чека. При цьому співробітник магазина огляне ваші пакети з товаром і наглухо заклеїть їх липкою стрічкою в написами tax free, щоб нічого не можна було докласти. А сам бланк Tax Free з прикріпленим до нього чеком буде запечатаний в спеціальний конверт.

 

Повернення tax free на митниці.
Наступний етап повернення - митниця. Вона повинна поставити печатку на папері про оформлення tax free (нагадаю, папір берете в магазині). Треба знати, що митники не працюють з тими, у кого в паспорті вже стоїть виїзний штамп, значить, важливо не "пробігти" повз митниці, а пред'явити товари до огляду до перетину кордону. Приготуйтеся до того, що вас попросять показати куплені речі. Схитрувати навряд чи вийде - речі повинні бути новими, неношеними, з бирками. Якщо в магазині вам упакували товар в герметичний пакет, до митниці його не розкривайте! 
Якщо ви перетинаєте кордон своїм ходом, то після митного огляду відправляєтеся на паспортний контроль. Після нього рухаєтеся до кіоску (на ньому повинна бути табличка "cash tax free"), де вам і видадуть "податкове вирахування". Віддають в тій валюті, яка в ходу в країні. В Естонії це, природно, євро. 1% з видаваної суми візьмуть в якості комісійних за переведення в готівку.
Якщо ви перетинаєте естонський кордон, наприклад, на поромі або на літаку, то знайте, що митниця "працює" тільки з тими, хто вже зареєструвався на рейс. Речі, за які ви хочете отримати tax free, краще взяти з собою в ручній поклажі. Якщо товар упакований в багаж (наприклад, якщо він досить громіздкий), на стійці реєстрації про це треба обов'язково сказати, і стюарди підкажуть подальший порядок ваших дій.

 

• Заповнена спеціальна анкета;

Заповнюється анкета в 3 екземплярах польською мовою, друкованими літерами. 2 анкети для уряду, одна залишається вам як підтвердження складання внеску. Безкоштовний примірник анкети ви завжди можете отримати в Wydziale do Spraw Cudzoziemców;

• 4 фотографії 3,5cm x 4,5cm зроблені не пізніше 6 місяців до дня подачі документів;

• Оригінал закордонного паспорта і 2 екземпляри копій всіх сторінок паспорта (можна зробити на місці);

• Підтвердження оплати за карту побуту (чек). Каса також знаходиться в приміщенні;

• Медична страховка на період перебування в Польщі;

• Документ, який є підставою для отримання карти побиту (для студентів - zaświadczenie o przyjęciu na studia, за програмою возз'єднання - карта побиту чоловіка/дружини, по роботі - контракт про працевлаштування і т.д.);

• Відбитки пальців для біометрії (знімає співробітник на місці);

• Підтвердження джерела постійного доходу або наявності достатнього обсягу коштів для проживання в Польщі протягом терміну дії карти. Таким підтвердженням може бути виписка стану банківського рахунку (wyciąg z konta bankowego).

Розраховується виходячи з мінімальної необхідної суми для проживання - близько 700 PLN на місяць + оплата за житло на весь період дії карти + оплата за навчання (якщо карта виробляється на основі навчання) та гроші на квиток додому.

 У різних містах вимоги можуть дещо відрізнятися, тому слід бути готовим до того, що від вас попросять:

• Оригінал свідоцтва про народження і присяжний переклад документа на польську мову (для отримання ПМП за походженням);

• Документи на право власності на нерухомість або договір про оренду житла (umowa najmu). Для студентів, котрі проживають у гуртожитку - документ від адміністратора гуртожитку;

• Копії оплати комунальних послуг, інтернету і тд.;

• Постійна прописка (zameldowanie), якщо є - ця адреса буде вказана на зворотному боці вашої карти побиту.

Людям, котрі часто подорожують, а також тим, хто працює та живе у Польщі рано чи пізно доведеться відкрити рахунок у польському банку. Як це зробити швидко й «безболісно» — читай в нашому спеціальному матеріалі.

Рахунок в польському банку вам знадобиться для оплати за товари чи послуги, а також дозволить розширити власну бізнес-сферу, адже таким чином ви зможете розраховуватися з європейськими компаніями, а не лише тими, які працюють у Польщі. Тим більше, що для відкриття такого рахунку не знадобляться тонни документів. Зазвичай достатньо закордонного паспорту та ідентифікаційного коду.

Почнімо з того, що не варто реєструватися онлайн, найбільш швидким та ефективним способом буде звернутися безпосередньо в обраний вами банк, де на місці можна здати всі документи та заповнити необхідні заяви.

 

Які документи потрібні для відкриття рахунку?

Відкрити рахунок може кожен українець, котрий зможе підтвердити свою особистість. Мова йде, звісно, про паспорт. Українські документи та посвідки тут вам зовсім не знадобляться. Тому краще мати при собі закордонний паспорт та посвідку на проживання. Деякі банки додатково вимагають номер PESEL (його ви можете отримати, звернувшись до державної адміністрації населеного пункту, де ви проживаєте, або де зареєстрований ваш працедавець).

Не виключено, що працівник банку може попросити вас надати йому також додаткові документи, такі як підтвердження про місце проживання. Не легковажте цими умовами і запам’ятатйте: чим більше документів ви підготуєте – тим більше шансів, що ви відкрите свій рахунок під час свого першого візиту в банківську установу.

 

На що варто звернути увагу?

Зазвичай за користування карткою й рахунком стягується певна плата. Хоч існує перелік банків, які такої плати не знімають. Проте будьте обережні і детально з’ясуйте, чи не зніматиметься у вас комісія під час користування іншим банкоматом або ж під час безготівкових переказів. Загалом – просто завжди ретельно вивчайте договір перш, ніж його підписати.

До речі, деякі банки пропонують відкриття спільного рахунку для подружжя, але обоє в парі повинні мати однаковий статус резиденції.

Цікаву пропозицію для українців підготував банк PKO BP, який не стягує комісій. Ви можете увійти на сайт і отримати всю необхідну інформацію, до того ж – українською мовою. 

 

Підписання договору з банком

Будьте особливо пильними під час підписання угоди. Якщо ви розумієте польську – ретельно його прочитайте, аби там не було підводних каменів. На щастя, чимало банків запустили роботу кол-центрів, де працюють фахівці зі знанням української мови. Проте якщо такого немає – ви можете попросити когось зі знайомих або навіть громадянина Польщі, які зможуть вам допомогти і роз’яснити умови договору перед його підписанням.

 

Що робити, якщо ви хочете змінити банк?

В такому випадку варто пам’ятати, що ви можете розірвати договір зі своїм банком тоді, коли вам заманеться. Проте після подачі заявки на розірвання договору має пройти 30 днів для того, аби ваш банк закрив рахунок, а кошти переказав на рахунок того банку, який ви собі оберети. В такому випадку краще з всіма питаннями щодо документів звернутися до вашого нового банку і пояснити ситуацію. Він і займеться вашим «переведенням».

Безкоштовна консультація

Телефонуйте, ми завжди раді вашому дзвінку